Знамиња со Јужниот крст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Знамиња со Јужниот крст се знамиња каде има приказ на Јужниот крст. Јужниот крст е назив за соѕвездие кое е видливо од Јужната хемисфера. Овој симбол може да се најде како елемент на поголем број грбови на зависни и независни држави. Најчесто овој симбол го користат држави од Јужната хемисфера.

Белешка: Овој список не е целосен. Можете да помогнете со тоа што ќе го дополните.

Национални знамиња[уреди]

Австралиски знамиња[уреди]

Новозеландски знамиња[уреди]

Папуански знамиња[уреди]

Јужноамерикански знамиња[уреди]

Останати знамиња[уреди]

Поврзано[уреди]