Жо-Вилфрид Цонга

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Жо-Вилфред Цонга
Tsonga Australian Open 2009 1.jpg
Земја  Франција
Место на живеење Швајцарија
Роден на април 17 1985 (1985-04-17) (28 г.)
Роден во Ле Ман, Франција
Висина &100000000000001880000001,88 м
Професионалец 2004
Игра со десна рака
Заработка US$5,181,436[1]
Синглови
Победи-порази 128–58
Титули 5
Највисок дострел No. 6 (17 ноември 2008)
Моментално место No. 17 (23 мај 2011)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен F (2008)
Ролан Гарос 4R (2009, 2010)
Вимблдон QF (2010)
УС Опен 4R (2009)
Во двојки
Победи-порази 36–22
Титули во кариера 4
Највисок дострел No. 33 (26 октомври 2009)
Резултати на Гренд Слемови
Австралијан Опен 2R (2008)
Ролан Гарос 1R (2002, 2003, 2009)
Last updated on: 15 јануари 2011.

Жо-Вилфред Цонга (француски: Jo-Wilfried Tsonga) е француски тенисер, роден на 17 април 1985 во Ле Ман. Моментално се наоѓа на деветнаесеттото место според АТП листата.

Тој има потекло од Конго. Негов прекар е Мухамед Али, поради неговите физички сличности со боксерот. Професионално започнал да се занимава со тенис од 2004 година. Најдобропласирано место според АТП истата му било тринаесеттото. Учествувал во финалето на Отвореното првенство на Австралија во 2008 година, каде бил поразен од Ѓоковиќ.

Наводи[уреди]