Женска ракометна репрезентација на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија
Shirt badge/Association crest
Информации
Прекар(и) Црвено-Жолти
Федерација Ракометна Федерација на Македонија
Тренер Македонија Ристо Магдинчев
Бои
Kit left arm yellowborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm yellowborder.png
Team colours
Team colours
Дома
Kit left arm redborder.png
Team colours
Team colours
Kit right arm redborder.png
Team colours
Team colours
Гости
Резултати
Светско првенство
Настапи 5 (Прв пат во 1997)
Најдобар резултат 7-ма 1997
Европско првенство
Настапи 5 (Прв пат во 1998)
Најдобар резултат 7-ма 2008
Infobox last updated on: Unknown.

Ракометната репрезентација на Македонија е женска сениорска репрезентација што ја претставува Македонија во светската ракометна сцена во женска конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на РФМ. Тренер на репрезентацијата е Ристо Магдинчев, а капитен на репрезентацијата е голманот Тања Андрејева.

Меѓународни учества[уреди]

Европско првенство[уреди]

Светско првенство[уреди]

  • Светско првенство 1997: 7
  • Светско првенство 1999: 8
  • Светско првенство 2001: 21
  • Светско првенство 2005: 15
  • Светско првенство 2007: 12

Состав и раководство[уреди]

Состав[уреди]

Следниве ракометарки беа повикани во квалификациските натпревари за Европското првенство 2012 во натпреварите против Литванија и Турција.

Бр. Поз. Играч Дата на раѓање (години) Висина Настапи Голови Клуб
1 ГО Ивона Цветановска 29 септември 1987 (1987-09-29) (27 г.) 1.75 m 5 0 Грција Елпидес Драма
2 ПИ Робертина Мечевска 16 ноември 1984 (1984-11-16) (30 г.) 1.72 m 66 101 Македонија ЖРК Металург
5 ЛБ Ивана Саздовски 12 април 1990 (1990-04-12) (24 г.) 1.76 m 32 27 Германија ЖРК Вулкан Лејдис Кобленц
8 ДК Симона Гроздановска 15 април 1988 (1988-04-15) (26 г.) 1.60 m 21 17 Македонија ЖРК Металург
9 ПИ Наташа Младеновска 12 февруари 1986 (1986-02-12) (28 г.) 1.73 m 47 92 Македонија ЖРК Металург
10 ЛБ Душица Ѓорѓиевска 28 декември 1987 (1987-12-28) (26 г.) 1.77 m 34 46 Македонија ЖРК Металург
11 ЛБ Мирјета Бајрамоска 22 ноември 1984 (1984-11-22) (30 г.) 1.79 m 51 76 Македонија ЖРК Металург
14 ЛБ Јулија Николиќ 20 април 1983 (1983-04-20) (31 г.) 1.76 m 54 192 Франција Арвор 29
15 СБ Билјана Црвенкоска 9 јуни 1983 (1983-06-09) (31 г.) 1.69 m 67 72 Италија Салерно
16 ГО Тања Андрејева 17 јуни 1978 (1978-06-17) (36 г.) 1.75 m 95 2 Македонија ЖРК Металург
17 ЛК Драгана Пецевска 11 април 1983 (1983-04-11) (31 г.) 1.70 m 58 117 Македонија ЖРК Металург
18 ДБ Елена Ѓорѓиевска 27 март 1990 (1990-03-27) (24 г.) 1.79 m 52 80 Црна Гора ЖРК Будуќност Подгорица
20 ГО Дијана Наумоска 5 јануари 1985 (1985-01-05) (29 г.) 1.73 m 20 0 Македонија РК Жито Прилеп
27 ЛБ Зорица Десподовска 20 декември 1991 (1991-12-20) (23 г.) 1.82 m 9 27 Македонија ЖРК Металург
35 ДК Марија Папуџиева 26 јуни 1977 (1977-06-26) (37 г.) 1.65 m 28 35 Норвешка Јотун ИЛ
99 ЛК Драгица Митрова 11 мај 1987 (1987-05-11) (27 г.) 1.63 m 14 7 Македонија ЖРК Металург

Раководство[уреди]

Позиција Име
Тренер Македонија Ристо Магдинчев
Помошник тренер Македонија Наталија Тодоровска
Директор Македонија Гордана Нацева
Доктор Македонија Јован Трпеновски
Физиотерапевт Македонија Влатко Илиевски
Секретар Македонија Олгица Миленковска

Поранешни ѕвезди[уреди]

Видете исто така[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]