Железен човек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Железниот човек (Шаблон:Lang-xx) е измислен лик, суперхерој кој се појавува во стрипови кои ги објавува Марвел Комикс (Marvel Comics). Ликот го креирал писателот и уредник Стен Ли, го развил скриптерот Лари Либер и го дизајнирале уметниците Дон Хек и Џек Кирби. За прв пат ликот се појави во "Приказни со неизвесност”, “Tales of Suspense” # 39 (март 1963 година).

Mилијардерот, плејбој, индустријалецот и генијалниот инженер, Тони Старк се здобива со тешка повреда во градите за време на киднапирањето во кое киднаперите сакаат да го принудат да изгради оружје за масовно уништување. Наместо тоа, тој создава костум во вид на оклоп кој се напојува со енергија за да се спаси и да избега. Тој подоцна го користи костумот за да го заштити светот како Железен Човек. Преку неговата корпорација – Индустриите на Старк (Stark Industries) – Тони создаде многу воени оружја, од кои некои, заедно со други технолошки уреди кои тој ги има создено, се обединети во неговиот костум, и му помагаат да се бори против криминалот. Првично, Железниот човек му беше средство на Стен Ли за да истражува теми од Студената војна, особено во улогата на американската технологија и бизнис во борбата против комунизмот. Понатамошните фантазии за Железниот човек се променија од темите за студената војна кон теми за современи проблеми, како што се корпоративниот криминал и тероризмот.

Во поголемиот дел од публикацијата на историјата на ликот, Железниот човек е член на суперхеројскиот тим на „Одмаздници”, Avengers а за него се пишува и во неколку инкарнации на своите различни стрип серии. Железниот човек е прилагоден кон неколку анимирани телевизиски емисии и филмови. Ликот во акциониот филм во живо „Железен човек” (2008 година) го толкува Роберт Дауни Џуниор, кој се здоби со добри критики и успех кај билетарниците. Дауни, кој доби многу признанија за неговата изведба, репризираше улогата во неколку филмови на Марвел, вклучувајќи и две продолженија на „Железниот човек”. „Железен човек” беше рангирана 12-ти во Топ 100 IGN комични херои во 2011 година.

Историја на издавање

Премиера

Премиерата на „Железен човек” на Марвел Комикс беше соработка меѓу уредникот и плотерот на приказни Стен Ли, скриптерот Лари Либер, изведувачот на приказни Дон Хек, и изведувачот на насловната страна и дизајнерот на ликови Џек Кирби. Во 1963 година, Ли имал идеја за суперхерој кој е деловен човек. Тој сакал да се создаде "типичен капиталистички", лик кој ќе оди против духот на времето и читателите на Марвел.

Ли рече: „Мислам дека си поставив предизвик. Беше екот на Студената војна. Ако имаше една работа која читателите, младите читатели ја мразеа, тоа беше војната, тоа беше војската .... Па јас измислив херој кој тоа со сигурност го претставуваше. Тој беше производител на оружје, тој и обезбедуваше оружје на армијата, тој беше богат, тој беше индустријалец .... Мислев дека ќе биде забавно да се виде еден лик кој никој не би го сакал, ниту еден од нашите читатели, па им го наметнав за да го засакаат.... и тој стана многу популарен.”

Тој направи еден нов лик, богат, гламурозен, донжуан, но со една тајна која го мачи и него и сите други. Писателот Гери Конвеј вели: „Еве го овој лик, кој од надвор е неранлив, мислам, едноставно до кој не може да се допре, но од внатре е ранлива фигура. Тоа е она кое што го направи овој лик интересен." Ли ги основал изгледот и карактерот на овој плејбој по Хауард Хјуз, објаснувајќи: „ Хауард Хјуз беше еден од најинтересните мажи од нашето време. Тој беше пронаоѓач, авантурист, мулти-милијардер, донжуан но и лудак. Да не беше луд, тој немаше да биде Хауард Хјуз” , рече Ли.

Ли планирал сам да ја напише приказната, но поради мал проблем околу крајниот рок, тој бил принуден да го предаде премиерното прашање на Либер, кои ја објави приказната. Делото беше поделено меѓу Кирби и Хек. „Тој го дизајнираше костумот", рече Хек за Кирби, „затоа што тој ја правеше насловната страна. Насловните секогаш се на прв план. Но, јас го создав изгледот на ликовите, Тони Старк и неговата секретарка Пепер Потс.”

„Железен човек” за прв пат се појави од 13 - до 18-страница во „Приказни со неизвесност”, во кои се вклучени антологиски, научно фантастични и натприродни приказни. Оригиналниот костим на ликот е гломазен сив оклопен костум, кој подоцна беше заменет со златна верзија во втората приказна (#40 приказна, април 1963 година). Стив Дитко го редизајнирал како гладило, црвено-златен оклоп во #48 приказна (декември 1963 година) иако Кирби го нацрта на насловната страна. Еве како Хек се сеќава на тоа во 1985 година: „Вториот костум, црвено-жолтиот, го дизајнираше Стив Дитко. И тој беше полесен за цртање отколку гломазниот стар. Претходниот дизајн, тој со изглед на робот, не ми се допаѓаше.”

На својата премиера, „Железниот човек” беше антикомунистички херој, победувајќи различни виетнамски агенти. Ли подоцна жали за овој ран фокус. Во текот на серијата стрипови, технолошкиот напредок и националната одбрана беа постојани теми за „Железниот човек”, но подоцнежните проблеми го развија Старк во посложен и почувствителен карактер како што е прикажан во неговата битка со алкохолизамот (како во приказната „Демонот во шише") и други лични тешкотии.

Од #59 изданието (ноември 1964 година) до своето крајно изданието # 99 (март 1968 година), антологиските и научно фантастичните резервни приказни во „Приказни со неизвесност” беа заменети со главната улога која ја глуми суперхеројот Капетан Америка. По #99 издание (март 1968 година), насловот на книгата беше променет во „Капетан Америка.” Приказна за железениот човек се појави во еднократниот стрип „Железниот човек и подморнарот” (април 1968 година), пред "Златниот одмаздник" да го направи своето соло-деби со „Непобедливиот железен човек” (мај 1968 година).

Ли и Кирби го вклучија железниот човек во „Одмаздници” (септември 1963 година) како основач на суперхеројскиот тим. Ликот оттогаш се појавуваше во секој понатамошен том на серијата.

Творците ја преработија војната и локацијата во која е повреден Старк. Во оригиналната приказна од 1963 година, тоа била Виетнамската војна. Во 90-тите, беше Првата заливска војна, а подоцна во Авганистан. Сепак, времето кое Старк го поминува со азискиот научник кој добил Нобелова награда, Хо Јинсен е во согласност со речиси сите инкарнации за потеклото на железниот човек, опишувајќи како Старк и Јинсен заедно го прават оклопот. Еден исклучок е анимираниот филм за „Непобедливиот железен човек” кој е директено видео, во кој оклопот кој Старк го користи за да избега од неговите киднапери не е првиот костум на железниот човек.

Теми

Оригиналниот наслов „Железен човек” истражуваше теми од Студената војна, како и другите проекти на Стен Ли во раните години на Марвел Комикс. Таму каде што „Фантастичната четворка” и „Неверојатниот Хулк” соодветно се фокусираа на американските домашни и владини одговори за комунистичката опасност, „Железниот човек” ја истражи улогата на индустрија во борбата. Моделот од вистинскиот живот на Тони Старк, Хауард Хјуз, беше значаен одбранбен механизам кој помогна да се развие нова технологија на оружје. Во исто време Хјуз беше икона и на американскиот индивидуализам и на товарот на славата.

Историчарот Роберт Гентер, во списанието за популарната култура, пишува дека Тони Старк особено претставува идеализиран портрет на американскиот пронаоѓач. Таму каде претходните децении виделе важни технолошки иновации кои доаѓаат од познати поединци како Никола Тесла, Томас Едисон, Александар Греам Бел и браќата Рајт, 60-тите видоа нова технологија, вклучувајќи оружје, која се развивала главно од страна на корпоративните истражувачки тимови.

Прашања за претприемачка автономија, владин надзор за истражување, и крајна лојалност видливо фигурираа во почетокот на приказните за „Железниот човек” и сите тие беа прашања кои тогаш влијаеја на американските научници и инженери. Гентер пишува дека Тони Старк е пронаоѓач кој наоѓа мотив во својата кастрација како самостојна креативна личност. Ова го симболизира раната во градите, нанесена во моментот кога тој е принуден да измисли работи за потребите на другите. Трансформацијата на Старк во железен човек го претставува неговиот напор да си ја врати својата автономност, а на тој начин и својата машкост. Гентер исто така пишува дека потрагата на ликот по жени во кревет или во битка претставува уште еден аспект на овој напор. Моделот наоѓа паралели и со други дела од популарни белетристики на автори на 60-тите како што се Ијан Флеминг, Мики Спилан, и Норман Мејлер, кои ја направија нерегулираната сексуалност, форма на автентичност.

Периодот на Мичелини/Лејтон

Во 1978 година, уметникот Боб Лејтон се спои со писателот Давид Mичелини, во „Железен човек” # 116 (ноември 1978 година). Двајцата ќе го воспостават алкохолизмот на Тони Старк во приказната „Демонот во шише", и ќе воведат неколку карактери кои ќе му пружат поддршка вклучувајќи го и личниот пилот и близок пријател на Старк, Џејмс Родс, кој подоцна ќе стане суперхеројот War Machine; девојката-телехранител на Старк, Бетани Кејб; и индустријалецот кој му е ривал - Џастин Хамер, за кој подоцна ќе се открие дека е работодавачот на бројни високо-технолошки, вооружени непријатели со кои железниот човек се бореше во текот на годините. Дуото го претстави концептот на специјализирани оружја на Старк, додека смислуваа опасна одмазда за Доктор Дум. Тимот беше заедно заклучно до # 154, кога Мичелини пишуваше неколку дополнителни епизоди без Лејтон. Тие повторно се сединија за второ долгорочно дело од # 215-250 (февруари 1987 - декември 1989 година).

Понатамошни тома

Оваа првична серија заврши со #332 издание (септември 1996 година). Вториот том, напишан првенствено од страна на различни тимови на триото Џим Ли, Скот Лобдел, и Џеф Лоеб, и составени главно и успешно од страна на Вилче Портешио и Рајан Бенџамин, се одржа во паралелен универзум и опфаќаше 13 епизоди(ноември 1996 - ноември 1997 година). Третиот том, чии први 25 епизоди беа напишани првично од Курт Бузиек, а потоа ги пишуваа заедно Бузиек и Роџер Стерн, опфаќаше 89 епизоди (февруари 1998 година - декември 2004 година). Подоцнежни писатели ќе бидат: Џо Квисада, Френк Тиери, Мајк Грел, и Џон Џексон Милер. 41-та епизода (јуни 2001 година) беше дополнително нумерирана и како 386-та, како одраз на почетокот на двојно нумерирање почнувајќи од премиерното прашање од првата тема во 1968 година. Последната тема беше двојно нумерирана како # 434.

Следната серија на „Железен човек”, „Непобедливиот железен човек” том 4, дебитираше во почетокот на 2005 година со напишаната приказна на Ворен Елис extremis, со изведувачот Ади Гранов. Таа опфаќаше 35 епизоди (јануари 2005 - јануари 2009 година), со едноставното насловно лого „Железен човек” почнувајќи од 13 епизода, и Железен човек: Директорот на ШИЛД. почнувајќи од 15 епизода. На последните три епизоди, насловното лого им беше War Machine, оружјето на ШИЛД", што доведе до започнување на понатамошни серии како War Machine.

„Непобедливиот железен човек” том 5, кој го напиша Мет Фракшн и изведувачот Салвадор Ларока, започна со премиерното прашање околу насловот во јули 2008 година. За период од седум месеци, Марвел ги објави том четири и том пет истовремено. Том пет отиде далеку со своето нумерирање на прашањата, од # 33 на # 500, објавени во јануари 2011 година, за да го одрази почетокот од премиерното прашање на том еден во 1968 година.

Биографија на измислениот лик

Потекло

Ентони Едвард Старк, син на богатиот индустријалец и шеф на индустриите Старк, Хауард Старк и Марија Старк, е роден во Лонг Ајленд. Како момче гениј, тој влегува во Институтот за технологија во Масачесетс на возраст од 15 години да студира за електротехника и подоцна станува магистер по електротехника и физика. Откако неговите родители се убиени во авионска несреќа, тој ја наследува компанијата на својот татко.

Тони Старк е повреден во една стапица и заробен од страна на непријателите на чело со Вонг-Чу, кој му наредува да дизајнира оружје. Но, повредите на Старк се поразителни и шрапнел се движи кон неговото срце. Неговиот колега-затвореник, Хо Јинсен, физичар кој добил Нобелова награда на чија работа Старк во голема мера и се восхитувал во текот на колеџот, конструира магнетна плоча за градите за да го спречи шрапнелот да достигне до срцето на Старк, одржувајќи го жив. Тајно, Старк и Јинсен ја користат работилницата за да дизајнираат и изградат костим од оклоп кој се напојува со енергија, кој Старк го користи за да избега. Но за време на обидот за бегство, Јинсен го жртвува својот живот за да го спаси Старк со тоа што му го одвлекува вниманието на непријателот додека Старк се полнел со енергија. Старк им се одмаздува на киднаперите и шефовите со тоа што повторно им се приклучува на американските сили, и притоа се запознал со еден ранет американски маринец, борбен пилот, Џејмс "Роди" Родс.

Кога се врати дома, Старк откри дека шрапнелот во неговите градите не може да се отстрани без да го убие, па тој е принуден да го носи оклопот кај градите под својата облека за да дејствува како регулатор за неговото срце. Тој мора да го полни оклопот секој ден инаку ризикува шрапнелот да го убие. Покритието на железниот човек му е дека тој е телохранител на Старк и корпоративна маскота. За таа цел, железниот човек се бори против заканите кон својата компанија, како што се комунистичките противници „црна вдовица”, Кримсон Динамо и човекот Титан, како и независни негативци како Мандарин, кој на крајот станува негов најголем непријател. Никој не се сомнева дека Старк е железниот човек бидејќи тој негува слика на богат плејбој и индустријалец. Два значајни ликови кои го подржуваат Старк во овој момент се неговиот личен возач Харолд „Хепи" Хоган и секретарката Вирџинија „Пепер" Потс, пред кои на крај им го открива својот двоен идентитет. Во меѓувреме, Џејмс Родс се пронаоѓа како личен пилот на Старк, покажувајќи се себеси како човек со извонредни вештини и смелост.

Стрипот завзема анти-комунистички став во своите рани години, кој беше ублажен откако опозицијата прерасна во Виетнамската војна. Оваа промена еволуираше во серија приказни и Старк длабоко ги преиспитуваше своите политички мислења и моралот на производство на оружје за војската. Но, Старк, се покажа дека повремено е арогантен и подготвен да допушти крајот да ги оправда средствата. Ова води кон лични конфликти со луѓето околу него, и во неговиот граѓански и суперхеројски идентитет. Старк го користи своето лично богатство не само да инвентира во својот оклоп, туку исто така, да развие оружје за ШИЛД и други технологии како што се Quinjets кои ги користат „Одмаздниците”, и индукторите за слики кои ги користи X-Men.

Конечно, состојба на срцето Старк е откриена од страна на јавноста и му е трансплантирано вештчко срце. Подоцна, Старк го прошири дизајнирањето на оклопи и започна со изградба на свој арсенал на специјализирани костими за конкретни ситуации како на пример за стелт и патување во вселената. Но, Старк станува сериозно зависен од алкохол. Прв пат тоа ќе стане проблем кога Старк ќе открие дека агенцијата за национална безбедност ШИЛД купувала акции во неговата компанија, со цел да се осигури дека Старк континуирано ќе прави оружје за нив. Во исто време, бизнис ривалот на Старк, Џастин Хамер ги ангажирал најдобрите криминалци да го нападнат Старк. Во еден момент, го презеле костимот на железниот човек и го искористиле за да убијат еден дипломат.

Иако железниот човек не е веднаш под сомнение, Старк е принуден да го предаде оклопот на властите. На крајот. Старк и Родс, кој сега е негов личен пилот и близок, ги пронајдоа и победија одговорните, но Хамер повторно ќе го измачува Старк. Со поддршка од неговата тогашна девојка, Бетани Кејб, неговите пријатели и вработени, Старк се извлекува од овие кризи и ја победува својата зависност од алкохол. Овие настани беа собрани и објавени

како „Демонот во шише”. Дури и кога тој ќе се опорави од ова ужаснo личнo судење, животот на Старк повторно станува комплициран кога тој ќе има конфронтација со доктор Дум која е прекината од страна на опортунистички непријател кој ги праќа назад во времето, во времето на кралот Артур. Кога ќе стигне таму, железниот човек се обидува да го спречи Дум да побара помош од Морган ли Феј, и латверијанскиот владетел се заколнува со смртоносна одмазда – за на крајот да се предадат на задоволство некаде по примерјето кое е потребно за двајцата да се вратат во своето време. Овој инцидент беше собран и објавен како Doomquest.

Некое време подоцна, безмилосниот ривал, Абедија Стејн, емотивно манипулира со Старк кој сериозно се враќа на своите пороци. Како резултат на тоа, Старк ја губи контролата на меѓународната Старк која ја доби Стејн, и станува бездомник и алкохоличар и му го дава својот идентитет и костим на Родс, кој станува новиот железен човек на подолг времеснки период. Конечно, Старк се опоравува и почнува отпочеток, Circuits Maximus. Тој се концентрира на новите технолошки дизајни, вклучувајќи и изградба на нов сет на костими, како дел од неговата закрепнувачка терапија. Родс продолжува да дејствува како железен човек, но станува се поагресивен и параноичен, што се должи на оклопот кој не е калибриран правилно за неговата употреба. На крајот Родс подивува, и Старк мора да донира копија од неговиот оригинален оклоп за да го запре. Целосно обновен, Старк се соочува со Стејн кој и самиот дизајнира верзија на оклоп врз основа на дизајните запленети заедно со меѓународната Старк Индустрија синхронизирајќи се себеси како „Железниот трговец”. Поразен во битката, Стејн наместо да му го даде задоволството на Старк да го поведе на суд, се самоубива. Кратко потоа, Старк си ја повраќа личната среќа, но одлучува да не ја откупи индустријата Старк до многу подоцна; наместо тоа, создава претпријатија Старк, со седиште во Лос Анџелес.

Доцните 80-ти и 90-ти години

Во обид да ги спречи другите луѓе од злоупотреба на неговите дизајни, Старк ги оневозможува другите херои и негативци кои користат одела врз основа на технологијата на железниот човек, дизајни кои се украдени од страна на неговиот непријател Спајмастер. Неговата потрага да ги уништи сите украдени технологии сериозно ја нарушува неговата репутација како железен човек. Откако нападна и онеспособи неколку мали негативци како што е човекот Стилт, тој го напаѓа и поразува оперативецот на владат познат како Стингреј.

Ситуацијата се влошува кога Старк сфаќа дека оклопот на Стингреј не спаѓа во неговите дизајни. Тој јавно го отпушта од служба железниот човек додека скришно ја следи неговата агенда. Тој ова го користи како главна тема со која сака да го оневозможи непријателот-железен човек да се пробие и да го уништи оклопот на оперативците на ШИЛД познати како Mандроиди, и да го уништи оклопот на Гуартсмен кога им дозволува на некои од негативците кои ги чува, да избегаат. Ова придонесува владата на САД да го прогласи железниот човек како опасност и злосторник. Потоа железнот човек отпатува во Русија каде што ненамерно ја предизвикува смртта на Советскиот човек-титан за време на тепачка. Со враќањето во САД, тој се соочува со непријател овластен од владата кој го викаат Фајрпауер. Не можејќи да го порази, Старк ја лажира смртта на железниот човек, со намера трајно да го пензионира костимот. Кога Фајрпауер ќе стане насилен, Старк создава нов оклоп тврдејќи дека во него се наоѓа друг човек.

Здравјето на Старк продолжува да се влошува, и тој открива кибернетичко поврзување во оклопот кое предизвикува непоправлива штета на неговиот нервен систем. Неговата состојба е влошена од неуспешниот обид за атентат од страна на ментално неурамнотежена поранешна девојка која му го повредува 'рбетот, парализирајќи го. Старк има нервен чип вграден во кичмата за да си ја поврати подвижноста. Сепак, нервниот систем на Старк му е сѐ уште во лоша состојба, и тој создава „кожа" составена од вештачки нервни кола за да му помогне. Старк почнува да упавува со оклопот преку далечинско, но кога ќе се соочи со мајсторот на тишината, костимот на телеприсутноста се покажува како несоодветен. Старк потоа дизајнира повооружена верзија на костимот, кој станува познат како „воено-машински оклоп”. На крај, штетата на неговиот нервен систем станува преголема. Лажирајки ја својата смрт, Старк почнува да се лекува а Родс го презема раководењето на претпријатијата Старк и мантијата на железниот човек, но користејќи го оклопот на War Machine.

На крајот Старк целосно се опорава користејќи чип за да се репрограмира и си го презема идентитетот на железен човек. Кога Родс дознава дека Старк ги манипулирал своите пријатели со својата лажна смрт, тој станува гневен и двајцата пријатели се разделуваат, Родс продолжува со соло-кариера како War Machine.

Наклонот на приказната „Премин", го открива железниот човек како предавник меѓу редовите на „Одмаздници", поради годините на манипулација од страна на патувачот низ време, диктатор, освојувачот Канг. Старк, како агент-спанко меќу робовите на Канг, ја убива Мариља, дадилката на Кристал и ќерката Луна на Квиксилвер, како и Рита Демара, женската во жолто, потоа Аманда Чејни, сојузник на Одмаздници.

Бидејќи им е потребна помош да ги поразат Старк и привидиот Канг, тимот патува назад во времето за да го регрутира тинејџерот Ентони Старк од една алтернативна временска рамка за да им помогне. Младиот Старк го краде костимот на железниот човек, со цел да им помогне на Одмаздниците против постариот сам себе. Погледот кон самиот себе како помлад доволно го шокира постариот Старк за да си ја поврати моментално контролата врз своите акции, па тој го жртвува својот живот за да запре Канг. Младиот Старк подоцна го гради сопствениот костум за да стане новиот железен човек па така останува сѐ уште, и се стекнува со правна контрола на „својата" компанија.

За време на битка со суштеството „Онслот”, младиот Старк умира, заедно со многу други суперхерои. Сепак, Френклин Ричардс ги зачувува овие "мртви" херои во „Преродени херои " во џебот на вселената, во кој Ентони Старк е повторно возрасен херој; Френклин пресоздава херои во џебот на универзумот во форма со која тој е најмногу запознаен, отколку со она што тие се во сегашноста. Преродениот возрасен Старк, по враќањето во нормалниот универзум на Марвел, се спојува со оригиналниот Старк, кој почина за време на „Премин", но Френклин Ричардс го воскресна. Овој нов Ентони Старк поседува спомени и од оригиналниот и од младиот Ентони Старк, и на тој начин се смета себеси суштински како дел од двајцата. Со помош на адвокатската фирма Нелсон & Мурдок, тој успешно си го повраќа богатство и со продадените претпријатија Старк на корпорацијата Фуџикава по смртта на Старк, поставува нова компанија, Старк Солушнс Stark Solutions. Тој се враќа од џебот на универзумот со обновено и здраво срце. По реформите на Одмаздници, Старк бара да се свика сослушување за да се прегледат неговите акции во предвечерјето на инцидентот со Онслот. Ослободен дека не сторил ништо лошо, тој повторно им се приклучува на Одмаздници.

2000-тите

Во еден момент, оклопот на Старк станува чувствителен и покрај сигурноста од неговите пософистицирани компјутерски системи кои го спречуваат тоа. Првично, Старк го поздравува овој „жив" оклоп за неговите подобрени тактички способности. Сепак, оклопот станува сѐ поагресивен, убивајќи неселективно и на крајот сакаше да го замени Старк во сѐ. Во крајната конфронтација на еден пуст остров, Старк страда од уште еден срцев удар. Оклопот го жртвува своето постоење за да го спаси животот на неговиот творец откажувајќи се од суштинските компоненти кои ќе му дадат на Старк ново, вештачко срце. Ова нов срце му ги реши здравствените проблеми на Старк, но тоа нема внатрешно напојување, па Старк повторно станува зависен од периодични полнења. Случката со сентименталниот оклоп го вознемири Старк па така тој привремено се враќа на користење едноставна рана верзија на својот оклоп за да избегне повторување на случката. Тој се шлапка со течно метално кола познато како К.О.Ж.А која се формира во заштитна школка околу неговото тело, но на крајот се враќа на поконвенционалните тврди оклопи.

Во ова време, Старк се впушта во романса со Румико Фуџикава (прво појавување во Железниот човек (бр. 3) # 4), богата наследничка и ќерка на човекот кој ја презеде неговата компанија во текот на „Преродени херои”. Нејзиниот однос со Старк издржува многу издигнувања и падови, вклучувајќи неверство со ривалот на Старк, Тибериј Стоун, делумно поради тоа што забавната Румико мисли дека Старк е премногу сериозен и досаден. Нивната врска завршува со смртта на Румико во рацете на заменет железен човек во Железен човек (том. 3) #87.

Во Железниот човек (бр. 3) # 55 (јули 2002 година), Старк јавно го открива својот двоен идентитет како железен човек, не сфаќајќи дека со тоа, тој го поништува договорот со владата за заштита на својот оклоп од дуплирање, бидејќи тие договори наведуваат дека оклопот ќе го користи вработен на Тони Старк, а не самиот Старк. Кога тој открива дека војската на САД повторно ја користи неговата технологија, Старк прифаќа претседателско именување како секретар за одбрана наместо да им се спротивставува како порано. На овој начин, тој се надева дека ќе ги следи како се користат неговите дизајни.

Во приказната „Расклопени одмаздници", Старк е принуден да поднесе оставка по започнувањето на тирада против латверијанскиот амбасадор во Обединетите нации, изманипулиран од страна на ментално небалансираната Скарлет Вич, која ги уништува дворците на одмаздниците и убива неколку членови. Старк поднесува оставка како железен човек, но всушност продолжува да го користи костимот. Тој се приклучува на одмаздниците во запирање на бегството од сплавот, па дури и го спасува капетан Америка од паѓање. Тони ја менува базата на Одмаздници во кулата Старк. Духот, Живиот Ласер и Спајмастер се појавуваат и го заменуваат железниот човек од приказни на суперхерој во приказни со политика и индустријализам.

Нови одмаздници: „Илуминати” # 1 (јуни 2006 година) открива дека години претходно, Старк почнал да учествува со една група лидери вклучувајќи ги Црниот Пантер, професор Х, Господин Фантастичен, Црниот Болт, Доктор Чуден, и Намор. Целта на групата (која Марвел ја нарече Илуминати) беше да се направи стратегија за сеопфатното зло, во која Црниот Пантер ја отфрли членска понуда. Целта на Старк е да создаде управно тело за сите суперхерои во светот, но наместо тоа, верувањата на неговите членови, ги принуди сите да ја споделат важната информации.

Граѓанска војна

Во приказната на Граѓанската војна, откако акциите на неискусните суперхерои „Новите воини” резултираа со уништување на неколку градски блокови, вклучувајќи го и основното училиште во Стамфорд, Конетикат, настана негодување низ Америка против супер-луѓето. Дознавајќи ги предложените планови на Владата, Тони Старк предлага нов план за воведување на Натчовечки Регистерски Акт. Актот ќе ги принуди сите луѓе со натприродна моќ во САД да го регистрираат својот идентитет во владата и да дејствуваат како лиценцирани агенти. Законот ќе ги принуди неискусните супер-луѓе да добијат обука за тоа како да ги користат и контролираат своите способности, нешто во што Тони силно верува. После својата борба со алкохолизмот, Старк носеше огромна грижа на совеста по речиси убивањето на еден невин случаен минувач додека пијан леташе во својот оклоп. Рид Ричардс од „Фантастичната четворка” и д-р Хенри "Хенк" Pym се согласуваат со предлогот на Старк, но за жал, другите не се согласуваат. Откако му е наредено на Капетан Америка да ги донесе сите оние кои одбиваат да се регистрираат, тој станува непријатен и ги сплотува сите оние кои се противат, што доведува до деструктивна "суперхеројска граѓанска војна". Војната завршува кога капетан Америка се предава за да се спречи понатамошна колатерална штета и цивилни жртви, иако тој го порази Старк откако му го деактивираше оклопот. Старк е назначен за нов директор на ШИЛД, и организира нова санкционирана владина група на Одмаздници, додека новиот тим на Одмаздници, под де факто раководството на Лук Кејџ, продолжува да му пркоси на Натчовечкиот Регистерски Акт и да работи во подземјето. Набргу, Капетан Америка додека е во притвор, ќе биде убиен, оставајќи го Старк со голема вина и сомнежи во врска со цената за неговата победа. Тој потоа наведува дека "не беше вредно".

Тони Старк служеше како еден од почесните стражари кај мртовецот на комеморација за Капетан Америка, заедно со Бен Грим, г-ѓа Марвел, Рик Џонс, T'Чала и Сем Вилсон.

Тајната инвазија

Во приказната на „Тајната инвазија”, откако Тони Старк ја преживува средбата со Ултрон кој му го презема телото, во болницата се соочува со жената-пајак, која чува леш на Скрул преправајчи се дека е Електра. Станувајќи мошне свесен за претстојните инвазии на Скрулите, Тони ги собира Илуминатите и им го открива трупот, изјавувајќи дека тие се во војна. Откако Црниот Болт ќе објави дека е Скрулец и ќе биде убиен од страна на Намор, ескадрилата на нападот на Скрулите, го принудува Тони да ги евакуира другите членови на Илуминатите и да ја уништи областа, при што ќе умрат сите Скрули. Свесни дека тие се неспособни да си веруваат едни со други, сите членови се одделуваат за да формираат индивидуални планови за идната инвазија.

Старк е компромитиран и јавно оцрнет, после неговата неспособност да предвиди или да ја спречи вонземјанската раса Скрули, кои си го менуваат обликот, од тајната инфилтрација и инвазија на Земјата или да ги спречи да ја оневозможат неговата стартек технологија, која имаше виртуелен монопол за одбрана на светот. По инвазијата, американската влада го отстрани како шеф на ШИЛД и ги распушти Одмаздниците, предавајќи му ја контролата над иницијативата на Норман Озборн.

Црно владеење

Главна статија: Црно владеење (стрипови)

Видете исто така: Непобедливиот железен човек

По неуспехот на неговите extremis сили, Старк поставува вирус за да gи уништи сите документи на регистерскиот акт, со што го спречува Озборн да ги дознае идентитетите на своите колеги-херои и се друго што Озборн би можел да го искористи, вклучувајќи ги и репулсивните генератори. Единствената копија од таа база на податоци е останата во мозокот на Старк, кој тој се обидува да ја избришете малку од малку, додека бега во еден од своите дополнителни оклопи. Бидејќи Норман Озборн е обземен со неговото бегство, Старк патува низ целиот свет по потрага да ги избрише информациите од својот мозок, одејќи дотаму нанесувајќи си оштетување на мозокот со цел да се осигура дека релевантните информации се избришани бидејќи обид за самоубиство би можел да ги оштети погрешните делови од неговиот мозок оставајќи му на Озборн доволно информации. Кога Озборн лично ќе го фати изнемоштениот Старк и дивјачки ќе го удира, Пепер Потс ќе го емитува тепањето низ целиот свет, уништувајќи ја репутацијата на Озборн и давајќи му ја на Старк симпатијата на јавноста. Старк се повлекува, откако претходно му дава полномошно на Доналд Блејк (алтер его на нордискиот бог и суперхерој Тор). Зачувана е холографска порака во оклопот на Пепер која открива дека Старк развил средство за „рестартирање" на неговиот ум од неговата моментална состојба пред уништувањето на базата на податоци, кое Блејк и Баки го користеле за да го вратат во нормала и покрај понудата на Старк во пораката да остане во својата сегашна состојба, ако тоа ги направи работите полесни во сигурноста на Пепер дека Тони би можел да се врати дома кога многу други не можат. Во меѓувреме, во потсвеста на Старк, тој е заробен во сценарио каде што халуцинации на својот ум го спречуваат да продолжи понатаму и да се врати во будниот свет. Кога постапката нема да успее, Баки ќе го повика доктор Чуден, кој се обидува и успева да го поврати Старк. Сепак, излезе дека копијата Старк ја создал пред Граѓанската војна, и тој не се сеќава на ништо што се случило за време на настанот, иако тој по разгледувањето на неговите минати акции заклучува дека не би сторил ништо поинаку. Оштетување на неговиот мозокот значи дека тој е сега зависи од лак реактор за да се одржуваат автономните функции на неговото тело, како што се дишењето, трепкањето и чукањето на срцето поради оштетувањето на мозокот.

2010 година

Опсада;;;

Главна статија: Опсада (стрипови)

Во приказната „Опсада", Тони Старк е под заштита на д-р Доналд Блејк и Марија Хил. Кога двајцата ќе го забележат нападот над Асгард, Блејк и кажува на Марија да бега со Старк. Хил го остава Старк да му помогне на Блејк, сега Тор, по заседата на Озборн и нападот на кучето на Сентри. Рид го спасува Тор и го враќа во Брокстон да закрепне. Кога Озборн изјавува воена состојба и ги пушта Дејкен и Сентри во Брокстон да ги најдат Тор и Хил, Тор се предава за да го одбрана градот. Хил се враќа во скривницата на Тони Старк за да го однесе на побезбедна локација и наскоро ќе им се приклучат Спид и младите Одмазници, кој чуваат еден неуништив куфер кој Едвин Џарвис му го дал на Капетан Америка. Хил му наредува на Спид да се предаде кога Старк ја запира и го прашува Спид да му даде куферот. Додека Озборн се бори со Новите Одмаздници, Старк се појавува во една варијанта на неговиот околоп Mk III и се упатува да го уништи железно- патриотскиот околп на Озборн. Озборн му наредува на Сентри да го уништи Асгард, за да им оневозможи на Одмаздниците да го имаат, па Сентри тоа и го прави, практично израмнувајќи го градот пред ужаснатите очи на Тор. Откако буквално Асгард ќе падне, Старк стои покрај своите пријатели-херои, откако Озборн кој сега е без оклоп извикува дека сите тие се осудени на пропаст и дека тој „ ги чувал од него” посочувајќи нагоре кон опседнатиот Сентри кој е обземен од Воид кој лебди над нив. Како што Воид ги разделува тимовите, Локи им дава моќ да го возвратат ударот преку Норн Стоунс. Кога Воид ќе го убие Локи, бесно-запалливиот Тор ќе удри суштеството. Потоа Тони му кажува на Тор да го однесе суштеството далеку од Азгард, и тој тоа и го прави. Тони потоа го пушта конфискуваниот Х.A.M..E.Р. Хеликериер "како куршум", и го совладува Воид. Кога Роберт Рејнолдс ќе моли да биде убиен, Тор нема да дозволи, но ќе биде принуден кога Воид повторно ќе се појави. Некаде подоцна, Натчовечкиот Регистерски Акт ќе биде укинат и Тони ќе биде вратен во својата компанија и арсенал. Како симбол за нивното херојство и нивното ново единство, Тор поставува кула од Азгард што преостанала, на местото каде што порано стоела стражарницата. Тони подоцна ќе присуствува на приватниот погреб на Роберт Рејнолдс.

Херојскa доба

Главна статија: Херојскa доба (стрипови)

Во приказната од 2010-2011 година, „ Издржлив Старк", Тони гради нов оклоп, „Крваво сечило”, со помош на Господин Фантастик. Овој нов оклоп целосно ја користи технологијата на репулсирање на батеријата вградена да му даде моќ на целото тело и ум на Тони, на тој начин овозможувајќи му уште еднаш пристап до extremis. Понатаму, батерија работи како негово „срце" и е претежно единственото нешто кое го одржува жив. Подоцна, Тони најавува дека ќе формира нова компанија, Издржлив Старк. Тој тврди дека ќе престане да развива оружје, и наместо тоа, планира да ја користи својата репулсивна технологијата за да му даде бесплатна енергија на светот. Но, Џастин и Саша Хамер креираат свој херој во оклоп, челичниот Детроит, за да го преземе местото на Старк како водач на армијата за произведување оружје. Планот на Старк му е да изгради два репулсивни автомобили кои се снабдуваат со енергија. Но, Хамерите се обидуват да го попречат. Првиот автомобил е саботиран, кога челичниот Детроит го нападна објектот Старк Издржлив, додека Тони го пробуваше вториот автомобил. Со помош на правен маневар, Тони успеа да ги натера Хамерите да престанат со нападите и објави успешна реклама за неговиот нов автомобил.

Страв од самиот себе

Во приказната од 2011 година, „Страв од самиот себе”, планетата Земја е нападната од страна на Серпент, злобен Азгардијанец, за кој подоцна се откри дека му е вујко на Тор. Во Париз, железниот човек се бори со Греј Ѓердојл, кој стана Мок, и со уште двајца. Moк го онесвестува железниот човек и го претвора челичниот Детроит во камен. Кога железниот човек ќе се разбуди, гледа дека Moк ги претворил сите луѓе во Париз во камен и си отишол. За да ја порази војската на Серпент, Тони пие шише вино -„жртвувајќи" ја својата трезност – за да ја придобие публиката во Один, која му овозможува на Тони да влезе во царството на Сварталфхаим. Таму, Тони и џуџињата на Сварталфхаим работат за да изградат оружје кое Одмаздниците ќе го користат против Ворти (Worthy). Тони го надградува својот оклоп и им го доставува готовото оружје на Одмазниците, кои го користат во конечната битка против силите на Серпент. Железниот човек гледа како Тор го убива Серпент, но притоа умира. Кога битката ќе биде завршена, Тони го стопува оружјето кое го создаде и го поправува штитот на Капетан Америка, кој беше оштетен во битката, и потоа му го враќа назад на Капетан Америка, кажувајќи му дека штитот сега е посилен. За време на последователната расправија со Один за недостатокот на богови во неодамнешната криза, Один му дава кратка можност на Тони да ја види пространоста на вселената на начин на кој тој ја гледа, а предходно, како благодарност на Тони за улогата во неодамнешната криза, тој ги враќа сите луѓе кои Греј Гердојл ги уби кога подиве.

Враќање на мандарините'

После „Страв од самиот себе", Старк е повикан на суд од страна на американската влада со докази дека го користел оклопот на железниот човек додека бил пијан. Мандарин и Зеке Стејн подобруваат некои од старите непријатели на железниот човек и ги испраќаат да вршат акти на тероризам низ светот, со намера да го озлогласат железниот човек. Генералот Брус Бабиџ го присилува Старк да носи технички регулатор, уред кој му овозможува на Бабиџ да го деактивира оклопот на Старк кога и да сака. За да го возвратат ударот, Тони се подложува на хируршка процедура за да ја отстрани технологијата на крвавото сечило надвор од неговото тело и го заменува неговиот репулсивен јазол со нов модел, принудувајќи го Бабиџ да го отстрани техничкиот регулатор од неговите градите. Тој го најавува своето пензионирање како железен човек, ја лажира смртта на Роди и му дава нов оклоп така што тој ќе стане новиот железен човек.

Во том 5 од серијата, Тони Старк наиде на технолошки врв. По смртта на д-р Маја Хансен и уништувањето на сите extremis сетови вер. 2 (кои биле продадени на црниот пазар), Тони одлучи дека Земјата не е безбедна, без тој да го проучи она што е во финалната меѓа. Тој го зема својот нов костим, зајакнат со вештачка интелигенција наречен ПЕПЕР и му се приклучува на Питер Ќиљ и на чуварите на Галаксијата.

Сили и способности

Оклоп

Железниот човек поседува оклоп што се напојува, што му дава натчовечна сила и издржливост, лет, како и низа на оружја. Оклоп го измисли и го носи Старк (со повремени краткорочни исклучоци). Други луѓе за кои се претпоставува дека го носеле идентитетот на железен човек се долгогодишниот партнер на Старк и најдобар пријател Џејмс Родс; блиски соработници Харолд „Хепи" Хоган; Еди Марч, и (на кратко) Мајкл О'Брајан.

Системот на оружје на костимот се менуваше со текот на годините, но стандардното офанзивно оружје на железниот човек отсекогаш биле репулсивните зраци кои ги пуштаат дланките на неговите ракавици. Други оружја вградени во разни инкарнации на оклопот вклучуваат: проектор на уни-зраци во градите; чипови на пулсот (кои собираат кинетичка енергија додека патуваат, па така колку подалеку патуваат, толку потешко погодуваат); електромагнетен генератор на пулсот, и штит со дефанзивна енергија што може да се прошири до 360 степени. Други можности се: генерирање на ултра-фреонот (т.е. зрак на замрзнување); креирање и манипулирање со магнетни полиња, емитуваат звучни експлозии; и проектирање на 3-димензионални холограми (за создавање на мамки).

Во врска на општо-наменскиот модел кој Старк го носи, тој има развиено неколку специјализирани костуми за патување во вселената, длабоко нуркање во морето, стелт и за други специјални намени. Старк има модифицирани костуми, како тешкиот оклоп Халкбастер. Оклопот Халкбастер е составен од приклучоци на неговиот т.н. модуларен оклоп, дизајниран за да ја зголеми доволно својата сила и издржливост за да може да му се спротистави на Извонредниот Хулк во борба. Подоцнежен модел, дизајниран за да биде употребен против Тор, е моделиран врз основа на Разорувач и користи мистичен извор на енергија. Старк развива електронски пакет за време на војната со оклопи, кога приврзан со оклопите кои ги користат технологиите на Старк, ќе изгорат однадвор оние компоненти, кои ќе го изгорат костимот и ќе го направат бескорисен. Сепак, овој пакет е неефикасен за подоцнежните модели. Иако оклопот на “War Machine” обично е поврзан со Џејмс Родс, оклопот е започнат како еден од специјалните оклопи на Старк.

Најновите модели на оклопи на Старк, почнувајќи со оклопот extremis, сега се поставени во шупливите делови во коските на Старк, како и лична област која спроведува мрежа која се користи за контрола на она што е вградено во неговата рака, и е поврзано директно со неговиот централен нервен систем.

Моќи

Едно време, поради вграден вештачки нервен систем откако тој претрпи голема штета на природниот, Старк имаше супер-човечки акутни и сетилни перцепции, како и вонредна свест за физичките процеси во своето сопствено тело.

Откако беше критично повреден за време на битката со extremis подобрениот Мален, Старк во својот нервен систем си вградува модифициран техно-органски вирус како реструктуирање на машини во тело(процесот extremis). Со преработка на својата биологија, Старк си го спасува животот, се здобива со зголемен исцелувачки фактор, делумно се соедини со оклопот на железниот човек, и ја намали гломазноста, АИ-контролирани оклопи за полесни дизајни, технопатски контролирани од сопствениот мозок. Неговата зголемена технопатија се протега во секое парче од технологијата, неограничено и без никаков напор поради неговата способност да се поврзе со комуникациски сателити и безжични врски за да го зголеми својот „спектар". Некои компоненти на оклопот се чуваат во телото на Тони, во можност да бидат отповикани, и да се извадат од неговата кожа, по волја.

За време на приказната за „Тајната инвазија" пакетот extremis е катастрофално исклучен поради вирус, принудувајќи го Старк да се врати на претходниот оклоп, и на неговите претходни ограничувања. Згора на тоа, преземањето на Озборн на неколкуте преостанати фабрики на Стартек ( и со тоа што Езекиел Стеј систематски ги осакатуваше другите) го ограничи Тони да ги употребува помалите, постари и послаби оклопи.

Откако беше принуден да го „избрише" својот мозок за да го спречи Норман Озборн да стекне информации, Тони Старк е принуден на нов лак-реактор, Ранд дизајн инсталиран во неговите гради. Процесот во голема мера ја подобри неговата сила, издржливост и интелектуалност. Сепак, постапката го остави практично без автономни функции: бидејќи неговиот мозок беше лишен од секоја биолошки функција, Тони е принуден да се потпре на дигитална копија на своите сеќавања (оставајќи му тешки недостатоци и пропусти во неговата долгорочна меморија) и софтверски рутини во лак-реакторот за основните стимули реакции, како што се трепкањето и дишењето. Сепак, оклопот Крваво сечило и физичкото подобрување се сега еднакви по власт, ако не и понапредни верзии на старата extremis технологија .

Вештини

Тони Старк е инвентивен гениј чија стручност во областа на математика, физиката, хемијата, компјутерските науки може да се спореди со таа на Рид Ричардс, Хенк Пам и Брус Банер, и неговата стручност во електротехниката и механичкиот инженеринг ја надминува дури и нивната. Тој се смета за еден од најпознатите интелигентни личности во Универзумот на Марвел. Тој дипломирал со напреден степен во физиката и инженерингот на возраст од 17 години во Институтот за технологија во Масачусетс (ИТМ) и понатаму го развивал своето знаење од вештачка интелигенција па се до квантна механика. Неговата стручност е збогатена со неговата генијалност во справување со тешки ситуации, како што се тешки непријатели и смртни замки, во кој тој е способен да искористи достапни алатки, вклучувајќи го и својот костум, на необичен но ефективен начини. Тој е многу почитуван во светот на бизнисот, привлекувајќи го вниманието на луѓето кога зборува за економски прашања, и со текот на годините изгради неколку мулти-милионски компании почнувајќи од речиси ништо. Тој е познат по лојалноста која ја бара од и ја враќа на оние кои работат за него, како и по својата бизнис етика. Така што тој веднаш го отпушти работникот кој направи профитабилна, но нелегална продажба на Доктор Дум. Тој се стреми да биде еколошки одговорен во своите бизниси.

Во време кога Старк не беше во можност да го користи својот оклоп еден период, тој прими неколку борбени обуки од Капетан Америка и стана физички извонреден кога ситуацијата го бара тоа од него. Тој доби дополнителен тренинг, борба гради в гради, од страна на Хепи Хоган (професионален боксер) и Џејмс Родс ( борбен пилот во маринскиот корпус на САД).

Покрај тоа, Старк поседува голем бизнис и политички вештини. На повеќе наврати тој бара повторна контрола на своите компании по губитокот во услови на корпоративни преземања.

Поради неговото членство во Илуминатите, на железниот човек му беше даден Просторниот Инфинити Гем (Space Infinity Gem) за да се заштити. Тој му овозможува на корисникот да постои во било која локација (или сите локации), да го помести било кој објект насекаде низ универзумот и да искриви или преуреди просторот. Железниот човек не го искористи ниту во една прилика, дури ни за време на тајната инвазија ни кога беше бегалец.

Во другите медиуми

Во 1966 година, железниот човек се прикажуваше во повеќе цртани филмови. Во 1981 година, железниот човек се појави како гостин во Spider-Man and His Amazing Friends, но како Тони Старк. Тој повторно беше прикажан во својата серија во 90-тите, како дел од Marvel Action Hour со Фантастичната четворка, Роберт Хејс го синхронизираше неговиот глас во овие анимирани цртани филмови. Железниот човек се појави и во епизодата „Шел игри" Shel Games на Fantastic Four: World's Greatest Heroes. Освен во стрипови, железниот човек се појавува и во Capcom "Vs." видео игри, вклучувајќи ги и Marvel Super Heroes, Marvel vs. Capcom: Clash of Super Heroes како златна воена машина или како воена машина хипер-оклоп, Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes, Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds, и Ultimate Marvel vs. Capcom 3. Железниот човек е борбен карактер во „Железен човек”, аркадните игри од 1992 година: Captain America and the Avengers, Marvel: Ultimate Alliance и продолжението,, и Marvel Nemesis: Rise of the Imperfects, исто така беше вклучен во X-Men Legends II: Rise of Apocalypse и Tony Hawk's Underground. Во 2009 година, во анимираната серија, Iron Man: Armored Adventures, повеќето од карактерите, вклучувајќи го и Тони Старк, се тинејџери.

Во 2008 година, беше објавена филмска адаптација со наслов Железен човек, во кој глуми Роберт Дауни Џуниор како Тони Старк во режија на Џон Фовре. Фовре објасни дека Елон Маск му бил инспирација за описот на Старк. Железниот човек доби многу позитивни критики од филмските критичари, постигнувајќи $ 318,000,000 заработувачка во земјата и 570.000.000 $ во светот. Но, неговата адаптација како видео игра, се сретна генерално со негативни критики. Ликот на Тони Старк, кој повторно го игра Роберт Дауни Џуниор, се појави кон крајот на 2008 година во филмот Неверојатниот Хулк. Дауни ја репризираше својата улога во Железен човек 2 (2010 година) и во Одмаздници (2012 година), и се појави во второто продолжение на Железен човек, Железен човек 3 сега во 2013 година.