Жамбил (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Жамбил (покраина)
Жамбыл облысы
Жамбылская область
—  Покраина  —

Грб
Мапа на Казахстан, Локацијата на Жамбил е обележана со зелена боја
Координати: 44°00′ СГШ 72°00′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Тарас
Управа
 • Аким Џексембин Борибај
Површина[1]
 • Вкупна 144.200 км2
Население (2005-12-01)[1]
 • Вкупно 1.000.000 жит.
Час. појас East (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 080000
Повикувачки број +7 (726)
ISO 3166 KZ-ZHA
Рег. табл. H
Области 10
Градови 4
Населени места
Села 367
Портал http://www.zhambyl.kz/

Жамбил (провинција) (казашки: Жамбыл облысы, Jambıl oblısı) е една од 14 покраини во Казахстан. Главен град на оваа покраина е Тарас. Популацијата на провинцијата изнесува околу 1 милион жители, додека пак на градот 335,100 жители.

Поголеми градови[уреди]

Окрузи[уреди]

Во покраината Жамбил има 10 окрузи:

Галерија[уреди]

Надорешни врски[уреди]

Наводи[уреди]