Еспинар (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Еспинар
Espinar
—  покраина  —
Местоположба во регионот.
Држава Перу
Регион Регион Куско
Основана
Главен град Еспинар
Управа
 • Градоначалник
Површина
 • Вкупна 5.311,09 км2
Население
 • Вкупно 66.908 жит.
UBIGEO 0808

Еспинар е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е Еспинар и истата е поделена на осум окрузи.

Административна поделба[уреди]

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите со главните градови се:

Поврзано[уреди]