Есенска соната (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


„Есенска соната“
Режирано од Ингмар Бергман
Сценарист Ингмар Бергман
Настапуваат Ингрид Бергман
Лив Улман
Лена Ниман
Кинематографија Свен Никвист
Дистрибутер New World Pictures
Премиера  Шведска 8 октомври, 1978
Flag of the United States.svg САД октомври, 1978
Времетраење 99 мин.
Јазик [шведски јазик

Есенска соната (шведски: Höstsonaten) е шведски филм од 1978 кој бил номиниран за Оскар, а напишан и режиран од Ингмар Бергман. Во филмот играат Ингрид Бергман, Лив Улман (Liv Ullmann) и Лена Ниман (Lena Nyman). Филмот ја раскажува приказната за позната пијанистка, која е во постојан судир со нејзината занемарена ќерка. Филмот е сниман во Норвешка, поради даночните проблеми на Ингмар Бергман во Шведска. Тоа е последниот настап на Ингрид Бергман во голем филм кој бил прикажуван во кино. Филмот освоил Златен глобус во 1979 година за најдобар филм од странско говорно подрачје. Филмот бил номиниран и за Оскар за најдобра актерка во главна улога (Ингрид Бергман).

Синопсис[уреди]

Средбата меѓу ќерката Ева и мајката Шарлот, со големо нетрпение очекувана и од двете страни, нема да ги надмине повеќегодишните недоразбирања. Напротив, наместо помирување, Еве ќе ја обвини мајка си (светски позната пијанистка) дека поради кариерата ја напуштила уште додека била дете одземајќи и ја толку неопходната мајчинска љубов.

Надворешни врски[уреди]