Еротски музеј Беате Узе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Beate Uhse Erotic Museum

Зградата на музејот
Отворен 1996
Место Joachimstaler Straße 4,
10623 Берлин, Германија
Мреж. место erotikmuseum.de

Еротскиот музеј „Беате Узе“ (герм. Beate Uhse Erotik-Museum) е еротски музеј во подрачјето Шарлотенбург во градот Берлин, Германија.

Отворен е во 1996 г. близу Берлинската зоолошка градина од страна на акрибатската пилотка и претприемач Беате Узе која во 1962 го отворила првиот секс-шоп во светот. Музејските поставки се состојат од азиски и европски дела од еротската уметност, вклучувајќи неколку литографии од Хајнрих Циле и рани порнографски филмови.

Се смета дека ова е најголемиот еротски музеј во светот.

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Слики[уреди]