Енкориџ (Алјаска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Панорамска слика на Енкориџ

Енкориџ (англиски: Anchorage) е најголемиот град во американската сојузна држава Алјаска, САД. Енкориџ е пристаништен град со големо трговско и индустриско значење. Основан е во 1915 година. Лоциран е на речиси еднаква географска должина со Стокхолм и Санкт Петербург. Населението во 2007 во градот изнесувало околу 270,000 жители.

Познати личности[уреди]

Починати во Енкориџ

Збратимени градови[уреди]

Надворешни врски[уреди]