Ендру Талански

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ендру Талански

Талански на Тур де Романди 2011.
Лични податоци
Цело име Ендру Талански
Прекар Пит Бул
Роден 23 ноември 1988 (1988-11-23) (25 г.)
Мајами, Флорида, САД
Висина 1,75 м
Маса 63 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Гармин-Шарп
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2010 Гармин-Транзишанс (стажант)
Професионални клубови
2008
2009
2011–
Тошиба-Санто-Хербалајф
Аморе & Вита-Мекдоналдс
Гармин-Сервело
Значајни победи
Тур де л’Ен (2012)
Последна промена
18 април 2014

Ендру Талански (германски: Andrew Talansky; р. 23 ноември 1988 во Мајами) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Гармин-Шарп.[1][2] Талански престојува во Банер Елк, Северна Каролина.

Достигнувања[уреди]

2009
9. Национално хронометарско првенство под 23 години
2010
1. MaillotUSA.PNG Национален хронометарски првак (под 23 години)
1. Етапа 1 Тур де по де Савоја
2. Краен пласман Тур де л’Авенир
3. Краен пласман Тур де л’Изар
10. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
4. Краен пласман Медитеранска трка
9. Краен пласман Тур де Романди
1. Бела маичка Пласман за млад возач
2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Ен
1. Етапа 4
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2. Краен пласман Тур де Романди
1. Бела маичка Пласман за млад возач
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
8. Краен пласман Волта ао Алгарве
8. Национално хронометарско првенство
2013
2. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 3
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
6. Краен пласман Критериум Интернасионал
10. Краен пласман Тур де Франс
2014
7. Краен пласман Волта а Каталуња

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 10
Jersey red.svg Вуелта 79 7

СО = се откажал

Наводи[уреди]

  1. Тим Гармин-Шарп-Баракуда го објави составот за 2013“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 28 декември 2012 (конс. 6 јануари 2013).
  2. Ендру Талански - Профил“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 28 декември 2012 (конс. 6 јануари 2013).

Надворешни врски[уреди]