Елбасански санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елбасански санџак
İlbasan Sancağı
Санџак во Османлиска империја
1466–1913

Грб на Елбасански санџак

Грб

Локација на Елбасански санџак
Главен град Елбасан
Историја
 -  Зазимање на Елбасанска тврдина 1466
 -  Прва балканска војна 1913
Денеска дел од Албанија

Елбасанскиот санџак припаѓал на Румелискиот вилает.

Кази во Елбасанскиот санџак[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]