Егемен Багиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Егемен Багиш
Egemen Bağış
Egemen bagis photo.jpg

Министер за европски прашања
Во служба
Стапил
9 јануари 2009
Премиер Реџеп Таип Ердоган
Претходник Али Бабаџан

Член на парламентот во Истанбул
Во служба
Стапил
18 ноември 2002
Лични податоци
Роден(а) 23 април 1970 (1970-04-23) (43 г.)
Бингол, Турција
Партија Партија на праведноста и развојот
Сопружник Бејхан Багиш
Образование Baruch College
Вероисповед Ислам
Портал EgemenBagis.com

Егемен Багиш (роден на 23 април 1970 во Бингол) е турски политичар, член на турскиот парламент од ноември 2002 година, моментален министер за европски прашања и главен преговарач на Турција во разговорите за пристапување на земјата кон Европската Унија[1]. Покрај ова, тој е член на Партијата на правдата и развојот и е задолжен за надворешните односи на партијата.

Наводи[уреди]