Европско првенство во кошарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Моментална сезона или издание:
Европско првенство во кошарка 2013
200px
Спорт Кошарка
Основана 1935
Број на екипи 24
Држава Шаблон:Country data Европска Унија ФИБА Европа членки
Актуелен шампион  Шпанија (2ра титула)
Најмногу титули  Русија (14 титули)
Портал www.FIBAEurope.com
www.EuroBasket.com

Квалификации[уреди]

Формат на натпреварувањето[уреди]

Резултати[уреди]

Summaries
Година Домаќин (Final phase/game) Натпревар за зелатен медал Натпревар за бронзен медал
Злато Резултат Сребро Бронза Резултат Четврто место
1935  Швајцарија (Женева)
Латвија
24–18
Шпанија

Чехословачка
25–23
Швајцарија
1937  Латвија (Riga)
Литванија
24–23
Италија

Франција
27–24
Полска
1939  Литванија (Kaunas)
Литванија
[1]
Латвија

Полска
[1]
Франција
1946  Швајцарија (Geneva)
Чехословачка
34–32
Италија

Унгарија
38–32
Франција
1947  Чехословачка (Prague)
СССР
56–37
Чехословачка

Египет
50–48
Белгија
1949  Египет (Cairo)
Египет
57-36
Франција

Грција
[1]
Турција
1951  Франција (Paris)
СССР
45–44
Чехословачка

Франција
55–52
Бугарија
1953  СССР (Moscow)
СССР
[1]
Унгарија

Франција
[1]
Чехословачка
1955  Унгарија (Budapest)
Унгарија
[1]
Чехословачка

СССР
[1]
Бугарија
1957  Бугарија (Sofia)
СССР
[1]
Бугарија

Чехословачка
[1]
Унгарија
1959  Турција (Istanbul)
СССР
83–72
Чехословачка

Франција
62–60
Унгарија
1961  Југославија (Belgrade)
СССР
60–53
Југославија

Бугарија
55–46
Франција
1963  Полска (Wrocław)
СССР
60–53
Полска

Југославија
89–61
Унгарија
1965  СССР (Moscow)
СССР
58–49
Југославија

Полска
86–70
Италија
1967  Финска (Helsinki)
СССР
89–77
Чехословачка

Полска
80–76
Бугарија
1969  Италија (Naples)
СССР
81–72
Југославија

Чехословачка
77–75
Полска
1971  Западна Германија (Essen)
СССР
69–64
Југославија

Италија
85–67
Полска
1973  Шпанија (Barcelona)
Југославија
78–67
Шпанија

СССР
90–58
Чехословачка
1975  Југославија (Belgrade)
Југославија
[1]
СССР

Италија
[1]
Шпанија
1977  Белгија (Liège)
Југославија
74–61
СССР

Чехословачка
91–81
Италија
1979  Италија (Turin)
СССР
98–76
Израел

Југославија
99–92
Чехословачка
1981  Чехословачка (Prague)
СССР
84–76
Југославија

Чехословачка
101–90
Шпанија
1983  Франција (Nantes)
Италија
105–96
Шпанија

СССР
105–70
Холандија
1985  Западна Германија (Stuttgart)
СССР
120–89
Чехословачка

Италија
102–90
Шпанија
1987  Грција (Athens)
Грција
103–101
overtime

СССР

Југославија
98–87
Шпанија
1989  Југославија (Zagreb)
Југославија
98–77
Грција

СССР
104–76
Италија
1991  Италија (Rome)
Југославија
88–73
Италија

Шпанија
101–83
Франција
1993  Германија (Munich)
Германија
71–70
Русија

Хрватска
99–59
Грција
1995  Грција (Athens)
Југославија
96–90
Литванија

Хрватска
73–68
Грција
1997  Шпанија (Barcelona)
Југославија
61–49
Италија

Русија
97–77
Грција
1999  Франција (Paris)
Италија
64–56
Шпанија

Југославија
74–62
Франција
2001  Турција (Istanbul)
Југославија
78–69
Турција

Шпанија
99–90
Германија
2003  Шведска (Stockholm)
Литванија
93–84
Шпанија

Италија
69–67
Франција
2005  Србија и Црна Гора (Belgrade)
Грција
78–62
Германија

Франција
98–68
Шпанија
2007  Шпанија (Madrid)
Русија
60–59
Шпанија

Литванија
78–69
Грција
2009  Полска (Katowice)
Шпанија
85–63
Србија

Грција
57–56
Словенија
2011  Литванија (Kaunas)
Шпанија
98–85
Франција

Русија
72–68
Македонија
2013  Словенија (Љубљана)
2015  Украина (Киев)

Табела на медали[уреди]

Map of best finishes per country.

The medal table below lists the national teams according to the respective table of the FIBA World Championship published by FIBA.[2]

 Ранг  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија 15 4 6 25
2  Србија 8 6 4 18
3  Литванија 3 1 1 5
4  Шпанија 2 6 2 10
5  Италија 2 4 4 10
6  Грција 2 1 2 5
7  Чешка 1 6 5 12
8  Унгарија 1 1 1 3
9  Латвија 1 1 0 2
10  Германија 1 1 0 2
11  Египет 1 0 1 2
12  Франција 0 2 5 7
13  Полска 0 1 3 4
14  Бугарија 0 1 1 2
15  Израел 0 1 0 1
16  Турција 0 1 0 1
17  Хрватска 0 0 2 2
  • Националните тимови кои се во Италик повеќе не постојат.

Наводи[уреди]