Евгени Хачериди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Евгени Хачериди
Yevhen Khacheridi
ХачеридиЕвгений.jpg
Лични податоци
Роден на 27 јули 1987 (1987-07-27) (27 г.)
Роден во Мелитопол, Украина
Висина &100000000000001980000001,98 м
Положба центарлен одбранбен и десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Динамо Киев
Број 34
Младинска кариера
ФК Динамо Киев-2
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006- Олком Мелитопол 25 (1)
2006–2008 Волин (позајмен) 24 (2)
2010–2011 Динамо Киев 68 (2)
Репрезентација
2009-  Украина 19 (0)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14 февруари 2013.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 февруари 2013

Евгени Григорович Хачериди (роден на 28 јули 1987) е украински фудбалер. Тој игра на позицијата центарален одбранбен играч и во моментов е член на Киевски Динамо.

Репрезентативна кариера[уреди]

Тој го направил своето репрезентативно деби за селекцијата на Украина против Англија во победата со 1-0, на Днипро Арената на 10 октомври 2009 година, играјќи го целиот натпревар во одбраната заедно со Олександр Кучер и Јарослав Ракитски[1]Тој, исто така играл во последниот натпревар од групната фаза против Андора во Андора Ла Велја, што завршил со победа од 6-0 на Украина. Бидејќи Украина завршила како втора во групата, зад Англија, тие требало да играат плеј-оф натпревар за пласман на Светското првенство 2010 против земјата од која потекнуваат родителите на Хачериди - Грција. Првиот натпревар во Атина завршил без голови 0-0. Сепак, Украина не успеала да избори место на првенството, бидејќи во реваншот, кој се одиграл на Донбас Арената, тие загубиле со 1-0 а стрелец на единствениот погодок бил Димитрис Салпингидис. Тој истотака бил во составот на својата репрезентација и за Европското првенство 2012 на кое украинците бил ко-организатори заедно со Полска. Украина испаднала од турнирот веќе после првата фаза, откако завршиле со една победа и два порази во групата D.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]