Државен универзитет во Тетово

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
TetovaUniversity1.gif

Државниот универзитет во Тетово (албански: Universiteti Shtetëror i Tetovës) е еден од трите државни универзитети во Република Македонија и се наоѓа во градот Тетово. Основан е на 17 декември 1994, но како државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари 2004. Моментален Ректор на универзитетот е проф. Неџбедин Беадини. Наставата главно се одвива на албански јазик, но исто така и на македонски и други јазици.

Во моментов при универзитотот има пет факултета:

Надворешни врски[уреди]