Дравски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дравски статистички регион
Podravska statistična regija
—  Статистички регион  —
Најголем град Марибор
Површина
 • Вкупна 2.170 км2
Население (2005)
 • Вкупно 319.235 жит.

Дравскиот статистички регион, или Подравски статистички регион (Словенски:Podravska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголем град, најголемо културно и економско средиште е градот Марибор.

Според податоците од 2005 година во овој регион живеелео 319.235 жители.

Список на општини[уреди]

Во Подравскиот статистички регион има 35 општини: