Долношлезиска Горна Лужица (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Долношлезиска Горна Лужица
Landkreis Niederschlesischer Oberlausitzkreis
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Саксонија
Укинат 01.08.2008
Адм. цент. Ниски
Површина
 • Вкупна 1,340.24 км2
Население (2006)
 • Вкупно 94,750 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. NOL
Портал http://www.nol-kreis.de

Долношлезиска Горна Лужица (германски: Niederschlesischer Oberlausitzkreis) — поранешен округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, најисточен округ на Германија. Соседни окрузи биле (од југ надесно) Лебау-Цитау, Бауцен, Каменц и округот Шпре-Ниса во Бранденбург. Слободниот град Герлиц бил на исток, до границата со Полска.

Историја[уреди]

Територијата на овој округ не била дел од Саксонија пред Втората светска војна; туку, заедно со градот Герлиц, бил дел од германска Шлезија. Кога поголемиот дел од Шлезија припаднал на Полска по војната, малиот дел од шлезиската провинција бил споен со Саксонија.

Моменталниот округ бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Ниски и Вајсвасер и поголемиот дел од поранешниот округ Герлиц. Во август 2008, станал дел од новиот округ Герлиц.

Географија[уреди]

Главната река во округот е Лужичка Ниса, која исто така ја создава границата со Полска. Теренот главно е ридски, со широки долини. Во минатото постоеле бројни мочуришта, кои сега се претворени во плодни земјишта.

Партнерства[уреди]

Грб[уреди]

Грб Камениот ѕид во долниот дел на грбот е симбол на регионот Горна Лужица, со нејзините три врвови симболизирајќи ги трита окрузи, кои се споиле заедно. Листовите од липа ги симболизираат Лужичките Срби, словенско малцинство. Штитот над ѕидот е стариот грб на пруската провинција Долна Шлезија (Niederschlesien).

Градови и општини[уреди]

Градови Општини
 1. Бад Мускау
 2. Ниски
 3. Рајхенбах
 4. Ротенбург
 5. Вајсвасер
 1. Боксберг
 2. Габленц
 3. Грос Дибен
 4. Хенихен
 5. Хоендубрау
 6. Хорка
 7. Клитен
 8. Кодерсдорф
 9. Кенигсхајн
 10. Краушвиц
 11. Креба-Нојдорф
 12. Маркерсдорф
 1. Мика
 2. Најсеауе
 3. Квицдорф ам Зе
 4. Ричен
 5. Шлајфе
 6. Шепстал
 7. Золанд ам Ротштајн
 8. Требендорф
 9. Фиркирхен
 10. Валдхуфен
 11. Вајскајсел

Надворешни врски[уреди]