Добершиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Добершиц
Грб на Добершиц
Добершиц се наоѓа во Германија
Добершиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Лајпциг
Округ Северна Саксонија
Градоначалник Роланд Мерц
Основни податоци
Површина 80 км2
Надм. височина 105 м
Население 4.146 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034244
Портал www.doberschuetz.de
Местоположбата на Добершиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°30′00″ СГШ 12°43′00″ ИГД / 

Добершиц (германски: Doberschütz) е општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди]