Дмитриј Соколов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дмитриј Соколов
Позиција центар
Висина м
Тежина кг
Лига РКЛ
Евролига
Екипа КК ЦСКА Москва
Роден јануари 21 1985 (1985-01-21) (30 г.)
Ставрополски крај, СССР
Националност Русин
Проф. кариера 2000–

Дмитриј Соколов (руски: Дмитрий Николаевич Соколов, роден на 21 јануари 1985 во Ставрополски крај) е руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција центар.

Својата кариера ја започнал во екипата на Динамо Ставропол во 2000 година. Во 2001 се преселил во тимот на Рулково од Санкт Петербург, во 2002 во Локомотив Ростов каде настапувал до 2006, а по ова до 2009 настапувал во Казан.