Димитровград (Србија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Димитровград (старо име: Цариброд) е град во Република Србија и е административен центар на истата општина, коjа се состои од градот Димитровград и околните села. Таа е дел од Пиротскиот округ чие седиште е Пирот. Во 2006, општината имала 11.748 жители (од кои, според етничка структура, ја сочинувале Бугари 49.68% и Срби 25.58%. Во 2002 6968 градот имал 6968 жители.

Население[уреди]

Населението на обштината во 2002 година е 6 968 луѓе.

Етнички групи Население Процент
бугари 3 281 47.08%
срби 1 735 24.89%
југословени 425 6.09%
цигани 55 0.78%
македонци 33 0.47%
црногорци 14 0.20%
хрвати 5 0.07%
словенци 3 0.04%
горанци 2 0.02%
муслимани 2 0.02%
руси 1 0.01%
непознато 572 8.20%
Општо 6 968 100%

Видете исто така[уреди]