Демократска партија на Албанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Демократска партија на Албанија
Partia Demokratike e Shqipërisë
Водач Сали Бериша
Основана 1990
Штаб Тирана
Идеологија Конзерватизам,
Либерален конзерватизам
Политичка положба центар-десно
Меѓународна припадност Центристичка Демократска Интернационала
Европска припадност Европска Народна Партија (набљудувач)
Бои сина
Мреж. место
http://www.partiademokratike.al//

Демократска партија на Албанија (албански: Partia Demokratike e Shqipërisë) е централно-десна, конзервативна, политичка партија во Албанија и е на власт од парламентарните избори од 2005 година. Таа има статус на набљудувач во Европската Народна Партија (EPP), додека во Центристичката Демократска Интернационала е полноправен член.

Надворешни врски[уреди]