Деми Ловато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Деми Ловато

Ловато на премиерата на филмот Хана Монтана: Филм во април 2009 година
Биографски податоци
Родено име Деметриа Девоне Ловато
Жанрови поп рок
Занимања текстописец, глумица, музичар,модел
Инструменти вокали, гитара, пијано
Период на активност 2012–present
Издавачи Hollywood

Деми Ловато (англиски: Demi Lovato) (р. 20 август 1992) е популарна американска пејачка и актерка. Позната е по филмот „Камп Рок“ („Camp Rock“), во кој глумеле и Џонас Брадрс (Jonas Brothers). Нејзината најслушана песна е „Ла Ла Ланд“ (La La Land). Свири на гитара и пијано. Има песна со нејзината најдобра другарка [[Селена Гомез (Selena Gomez) „Оне анд д сем“ (One and the same).

Песни[уреди]

Исто така и многу други песни како Ла Ла земјата, Едни и исти (дует со Селена), Верувај во мене, Запомни го декември, Јас себеси и времето, Поправи срце, Прати го (со повеќе дизни ѕвезди), Еве одиме повторно, кои ги освојуваат не само срцата на тинејџерите и децата туку и на повозрасни личности од целиот свет, таа е инспирација за многу лица да го продолжат својот живот натаму и да не обрнуваат внимание на некој кој сака да искористува навредува и дискриминира... И благодариме за сето она што го направи за нас, ни помогна и во најтешките денови-кога никој не беше со нас таа стоеше црвсто до нас, и таа имаше проблеми со анорексијата, откако луѓето ја навредуваа дека е дебела, таа почна да се крши на парчиња, но по терапијата која ја земаше сега е посилна од кога и да е, се издига како висок облакодер, и не дозволува никој да и ја сруши самодовербата, имаше и проблеми со Џо Џонас кој наводно ја сакал, а едиственото нешто што го сака кај него е славата, и парите.

Надворешни врски[уреди]