Делштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Делштет
Делштет се наоѓа во Германија
Делштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Фанер Хее
Градоначалник Кристина Кемпф (BID)
Основни податоци
Површина 13,37 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.128 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99100
Повик. бр. 036206
Портал www.doellstaedt.de
Местоположбата на Делштет во рамките на округот Гота
Карта
Координати 51°04′55″ СГШ 10°48′47″ ИГД / 

Делштет (германски: Döllstädt) е општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди]