Далкендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Далкендорф
Далкендорф се наоѓа во Германија
Далкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Општ. заед. Мекленбуршка Швајцарија
Градоначалник Ханс Милер
Основни податоци
Површина 15,30 км2
Надм. височина 54 м
Население 244 (31 декември 2013)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 17166
Повик. бр. 039978
Портал www.amt-mecklenburgische-schweiz.de
Местоположбата на Далкендорф во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°49′00″ СГШ 12°30′00″ ИГД / 

Далкендорф (германски: Dalkendorf) — општина во округот Росток, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди]