Давиде Малакарне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Давиде Малакарне

Малакарне на Тур Даун Андер 2009
Лични податоци
Цело име Давиде Малакарне
Роден 11 јули 1987 (1987-07-11) (27 г.)
Фелтре, Италија
Висина 1,72 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски и велокрос велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2008 Квик Степ (стажант)
Професионални клубови
2009–2011
2012–2014
2015-
Квик Степ
Тим Јуропкар
Астана
Последна промена
4 јануари 2015

Давиде Малакарне (италијански: Davide Malacarne; р. 11 јули 1987 во Фелтре) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Астана.[1]

Во август 2014 година, Тим Астана објавил дека потпишале со Малакарне за сезоната 2015, додека генералниот менаџер на екипата Александар Винокуров нагласил дека негова улога ќе биде да биде помошник на Фабио Ару.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 5 Волта а Каталуња
2011
1. Jersey green.svg Планински пласман Тирено-Адријатико
2013
7. Брабант Пејл
9. Ле Букл ду Суд Ардеш

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО 146 39
Jersey yellow.svg Тур 59 49
Jersey red.svg Вуелта 126 56

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]