Дабница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дабница
Дабница се наоѓа во Македонија
Дабница (Македонија)
Координати 41°23′53″ СГШ 21°33′56″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Општина Прилеп
Население 66 жит.
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“
За селото Дабница во Пиринска Македонија, видете овде

Дабница е село во Општина Прилеп.Географиja и местоположба[уреди]

Дабница се наоѓа на падините на планината Бабуна, северно од градот Прилеп.

Историја[уреди]

Дабница е старо село. Во 1337 година, половина од Дабница кралот Стефан Душан ја приложил на манастирот Трескавец.[1] За време на турското ропство, селото било раселено, а потоа повторно е обновено. Селото било обновено од Македонци кои се доселиле од други населби кон крајот на XVIII век.[1] За време на турското ропство цела земја на селото припаѓала на манастирот Трескавец (во 1912 година манастирот во ова село имал околу 700 овци и кози).[1]

На 23 октомври 1941 година кај местото Гарван, кај Дабница бил формиран Прилепскиот партизански одред „Гоце Делчев“.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 401. 

Надворешни врски[уреди]