Грчко-турска војна (1897)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грчко-турска војна (1897)
Velestino1897.jpg
Датум 3 февруари 1897 - 4 декември 1897
Место Епир, Тесалија и Крит
Исход Отоманска победа
Завојувани страни
 Отоманска империја Грција Кралство Грција
Команданти и водачи
Ахмет Хифзи Паша
Етем Паша
Константин I
Konstantinos Sapountzakis
Сила
121,500
1,300 коњаница
210 топови
54,000
500 коњаница
136 топови
Жртви и загуби
1,111
3,329 заробени
16 повредени
672
2,481 заробени
253 повредени

Грчко-турската војна од 1897 година е воружен конфликт меѓу Грција и Османлиската империја, повод за судирот е обидот на жителите на острвот Крит да се отцепат од империјата, како и дејноста на грчката националистичка организација Етники етерија.

Војната завршила со воен пораз на Грција и таа била принудена да се обврзе да плати воена оштета на османлите и да се согласи на европска контола над своите финансии. Крит добил автономија и бил под протекторат на големите европски сили [1].

Хронологија[уреди]

  • мај 1896 – Критјаните кренале востание против Османлиската империја.
  • јули 1896 - Андартска провокација во Македонија од страна на Етники етерија.
  • февруари 1897 – Грчката армија го дебаркира островот. Големите сили налагат морска блокада на Грција.
  • април – Грција ги нападнала османските војски во Тесалија, но армијата и е разбиена.
  • 20 маја – Завојуваните страни склучиле примирје под притисок на големите сили.
  • 4 декември – Подпишан мировен договор.

Извори[уреди]

  1. Encyclopaedia Britannica Online: Greco-Turkish Wars, 18.07.2009