Гробот на Марија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гроб на Марија
Mary's tomb PA180052.JPG

Поглод кон црквата

Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Црковен статус Базилика
Архитектонски опис
Архит. стил Византија
Карактеристики

Гробот на Марија (мајката на Исус Христос) се наоѓа блиску до Ерусалим, на Кидронската долина, блиску до црквата на сите нации. Оваа мала осумаголна капела била изградена во 5 век, а подоцна разрушена од страна на персиците во 614 година. Повторно била изградена во 12 век.