Гранон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гранон
ColduGranon.JPG
Превојот Гранон
Надм. вис. 2.413 м 
Местоположба
Гранон се наоѓа во Алпи
Гранон
Местоположба на превојот Гранон
Место Горни Алпи,  Франција
Венец Алпи
Координати 44°57′46″ СГШ 6°36′40″ ИГД / 

Гранон (француски: Col du Granon) — планински премин на Алпите во департманот Горни Алпи во Франција, на надморска височина од 2.413 м. Тесниот асфален пат се извива стрмно со јужниот приод. По преминот, продолжува чакален пат, во воената тренинг-зона.[1] Тој беше домаќин на досега највисокиот планински врв, кој воедно бил е завршница на етапа возена на Тур де Франс - само еднаш - во 1986. Но, овој рекорд беше надминат на овогодишниот Тур де Франс, каде што на етапата 18 трката ќе заврши на 2.645 метри, со што го надминува Гранон. Едуардо Чозас од Шпанија ја освои етапата по долго осамено возење.

Возачи кои први стигнале на врвот на Тур де Франс[уреди]

Година Име Држава
1986 Едуардо Чозас  Шпанија

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Планински премин на Алпите: Премин Бренер, Главни премини. Книги, LLC - 2010

Надворешни врски[уреди]