Градови во Република Косово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Градови во Косово

Ова е списокот на градови на Косово. Aдминистративна поделба на Косово по окрузи вообичаено е именувана според поголемите градови.

фото град српски назив албански назив округ
(Косово и Метохија)
округ
(Република Косово)
жители 2010 г.
(проценка)[1]
Бања Бања Пеќ Пеќ н/п
Витина Витина Vitia Косовско-Поморавски Гнилане н/п
Vıcıtırın 01.jpg Вучитрн Вучитрн Vushtrria Косовска Митровица Косовска Митровица 47 920
Глоговац Глоговац Drenasi Косовски Приштина н/п
Xhamia e Madhe, Gjilan.png Гнилане Гњилане Gjilani Косовско-Поморавски Гнилане 73 125
Dečani3.jpg Дечани Дечани Deçani Пеќ Ѓаковица н/п
Gjakova 01.jpg Ѓаковица Ђаковица Gjakova Пеќ Ѓаковица 79 463
Драгаш Драгаш Dragash Призрен Призрен 25 000
Zvecan.jpg Звечан Звечан Zveçani Косовска Митровица Косовска Митровица н/п
Исток Исток Burimi Пеќ Пеќ н/п
Panorama of Kacanik, Kosovo.jpg Качаник Качаник Kaçaniku Косовски Урошевац 14 100
Klina1.jpg Клина Клина Klina Пеќ Пеќ 14 800
Kosovo Polje sized.jpg Косово Поле Косово Поље Fushë Kosova Косовски Приштина 35 989
Косовска Каменица Косовска Каменица Kamenica Косовско-Поморавски Гнилане 12 680
Pont "AUSTERLITZ" Mitrovica.JPG Косовска Митровица Косовска Митровица Mitrovica Косовска Митровица Косовска Митровица 75 919
Лепосавиќ Лепосавић Albaniku Косовска Митровица Косовска Митровица 14 262
Лешак Лешак Косовска Митровица Косовска Митровица н/п
Липљан Липљан Lipjani Косовски Приштина н/п
Obilic Kastriot Main street.JPG Обилиќ Обилић Kastrioti Косовски Приштина 33 653
Ораховац Ораховац Rahoveci Призрен Ѓаковица 27 715
Пеќ Пећ Peja Пеќ Пеќ 82 504
Rruga-Zahir-Pajaziti.JPG Подуево Подујево Besiana Косовски Приштина 53 866
Panorama Prizren1.jpg Призрен Призрен Prizreni Призрен Призрен 131 247
Pristina by day.jpg Приштина Приштина Prishtina Косовски Приштина 212 791
Theranda.jpg Сува Река Сува Река Theranda Призрен Призрен 21 500
Kisha-xhamia.jpg Урошевац Урошевац Ferizaji Косовски Урошевац 105 788


Видете исто така[уреди]


Наводи[уреди]

  1. Kosovo: largest cities and towns and statistics of their population, World Gazetteer