Горна Горица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Горна Горица е село во Мала Преспа, Република Албанија, Општина Пустец (Komuna Liqenas), Округ Корча( Korça).

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

1900 година според бугаринот В.К’нчов селото броело 285 Македонци православни (кај него „бугари“).[1]

Година Популација
1900 285
1926 511 (со Долна Горица)
1945 201
1960 329
1969 369
1979 406
1989 489
2000 515[2]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]