Горен Таунус (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Горен Таунус
—  Округ  —
Земја  Германија
Покраина Хесен
Адм. подр. Дармштат
Адм. цент. Бад Хомбург
Површина
 • Вкупна 482,06 км2
Население (31 декември 2013)[1]
 • Вкупно 229.167 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. табл. HG
Портал http://www.hochtaunuskreis.de

Горен Таунус (герм. Hochtaunuskreis) е округ во средишниот дел на покраината Хесен, Германија и претставува дел од метрополскиот регион Рајна-Мајна. Се граничи со окрузите Лана-Дил, Ветерау, неврзаниот град Франкфурт, Мајна-Таунус, Рајнгау-Таунус и Лимбург-Вајлбург.

Горен Таунус и Штарнберг редовно се натпреваруваат за титулата „најбогат округ во Германија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден во 1972 г. со спојување на дотогашните окрузи Обертаунус и Узинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Географски, округот се простира низ планинскиот венец Таунус. Највисоката точка на венецот е врвот Голем Фелдберг (881 м), кој исто така му припаѓа на округот. Најниска точка е Горен Ерленбах (130 м). Богатите места во густо населениот јужен дел на округот влегуваат во поширокото подрачје на градот Франкфурт.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Бад Хомбург
 2. Кенигштајн на Таунус
 3. Кронберг на Таунус
 4. Ној-Анспах
 5. Оберурзел
 6. Узинген
 7. Фридрихсдорф
 8. Штајнбах
 1. Вајлрод
 2. Верхајм
 3. Гласхитен
 4. Гревенвисбах
 5. Шмитен

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]