Големо Штехлинско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големо Штехлинско Езеро
Големо Штехлинско Езеро -
Место Горен Хафел, Бранденбург
Координати 53°09′05.59″ СГШ 13°01′34.22″ ИГД / 
Главен истек Канал Полцов
Земји во сливот Германија
Површина 4,52 км²
Макс. длабочина 69,5 м
Надм. височина на површината 60,0 м

Големо Штехлинско Езеро или едноставно Езеро Штехлин (германски: Großer Stechlinsee) е езеро во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Дејствието на последниот роман на Теодор Фонтане, Штехлин, се одвива во близина на езерото.

Езерото има максимална длабочина од 69,5 метри, што го прави едно од најдлабоките езера во покраината Бранденбург. Исто така, тоа е едно од најчистите езера, со досег на погледот до 11 метри длабочина (просечно 6 метри). Водата во езерото е во можност да се пие. Во негова близина се наоѓа седиштето на Институтот Лајбниц за екологија и речно рибарство.[1]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]