Големо Солено Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големо Солено Езеро
Great Salt Lake
Големо Солено ЕзероGreat Salt Lake - Сателитска снимка на езерото
Сателитска снимка на езерото
Место Јута, САД
Координати 41°10′ СГШ 112°35′ ЗГД / 
Главен прилив Мечкина Река, Јордан, Вебер
Површина на сливот 55,685 km²
Земји во сливот САД
Макс. должина 120 km
Макс. ширина 45 km
Површина 4,400 km²
Прос. длабочина 4,9 m, кога езерото е на просечно ниво
Макс. длабочина 10 м просечно, највисоко 14 метри во 1987, најниско 7,3 метри во 1963
Водна зафатнина 18,92 km3
Надм. височина на површината историски просек од 1,283 метри, 1,279 метри пресметано на 24 август 2006 година
Населени места пошироките области на Солт Лејк Сити и Огден

Големо Солено Езеро — најголема солена копнена површина на западната полутопка, а со соленост од 25%, петпати е посолено од морето. Тоа претставува остаток од праисториското езеро Бонвил, кое го покривало поголемиот дел од Големиот Басен, за време на последниот леден период. Сегашното езеро опкружено е со големи песочни површини, солени платоа и мочуришта , а најголеми притоки му се реките: Бер Крик и Вебер, кои донесуваат вода од планината Восеч во источниот дел на езерото. Површината на езерото од 1964 до 1987 г. претрпе големи колебања, па затоа езерото стана двапати поголемо и достигна 6,000 км². Насипот изграден во 50-тите години на 20 век, го раздвојуваа езерото на два дела. Помалиот, северен дел е поплиток и посолен од другиот дел на езерото.[1]

Наводи[уреди]

  1. Birds and Great Salt Lake. U.S. Geological Survey.
Библиографија


Надворешни слики
map (FWS.gov)
map (Friends of GSL
map (MrHall.com)
map (USGS.gov)
daily surface level
volume & area vs surface level
photographic survey
NASA images
research images (Westminster edu)
boating images (UTAH.com)
gulls