Голвеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Голвеј
Contae na Gaillimhe
Грб на Голвеј
Местоположба
center Голвеј на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Голвеј Сити
Рег. табл.: G (GY proposed)
Површина: 6148 km2
Население (2006) 231.035 (со Голвеј Сити); 159.052 (без Голвеј Сити)
Мреж. место: www.galway.ie

Голвеј (ирски -Contae na Gaillimhe, англиски -County Galway)е округ во провинцијата Конахт, Ирска. Лоцирана е на западниот брег од Ирска. Името доаѓа од градот Голвеј, односно Голвеј Сити. Голвеј е втора по големина после округот Корк.

Историја[уреди]

Првите жители на Голвеј се смета дека се појавиле некаде пред 7000 години. Има доста археолошки наоѓалишта кои датираат од 5000 год. пр.н.е.


Види исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]