Годивје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Годивје
Годивје се наоѓа во Македонија
Годивје
Годивје (Македонија)
Координати 41°24′06″ СГШ 20°47′26″ ИГД / 
Општина Coat of arms of Debarca Municipality.svg Општина Дебарца
Население 92 жит.
Надм. височина 892 м. м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“
Карта на општина Дебарца со селските атари.

Годивје е село во Општина Дебарца. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 92 жители.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Годивје се наоѓа во областа Дебарца, на источните падини на Славеј Планина.

Историja[уреди]

Според податоците од 1873 година, селото имало 80 домаќинства со 225 жители христијани (Македонци).[1] Според податоците на Васил К’нчов од 1900 година, селото имало 550 жители христијани (Македонци).[2]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, во селото Годивје живеат 92 жители, сите Македонци.

Културни и природни знаменитости[уреди]

Таму има 3 цркви кои постојат и една која е урната или запалена.Таму се црквите Св.Ѓорѓија, Св.Никола, Св.Спас (кај месноста Црквишта), а во минатото во месноста Горица била црквата Св.Вартоломеј.

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Наводи[уреди]

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.102-103.
  2. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.253

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]