Гистав - Гаспар Кориолис

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гистав - Гаспар де Кориолис
Gustave coriolis.jpg
Гистав - Гаспар Кориолис
Роден 21 мај 1792
Париз
Починал 19 Септември 1843
Националност Француз
Полиња Математика, Физика
Познат по Кориолис Ефектот


Гистав - Гаспар де Кориолис (1792-1843) бил француски математичар и машински инженер, роден во Париз, Франција.

Во 1816 година станал предавач на Политехничката академија, каде вршел проучување на триењето и хидрауликата. Подоцна го открил Кориолисовиот ефект и во 1835 година ги објавил резултатите од својата работа. Умрел во Париз na 51 година.