Гинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гинка
Гинка
Период: 199.6–0 мг јура - денес
Листови на гинко од периодот јура
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
Оддел: Гинкови
Класа: Гинкови
Ред: Гинковидни
Фамилија: Гинка

Гинката (науч. Ginkgoaceae) е фамилија на скриеносеменици појавена во мезозоикот, од која денес постои само еден претставник — гинкото (Ginkgo biloba). Поради неговата неизменетост, тој се смета за жив фосил. Во праисторијата постоеле повеќе други родови со свои шуми.[1]

Родови[уреди]

Наводи[уреди]

  1. doi:10.1016/j.geobios.2011.01.007
    Овој навод ќе се дополни автоматски во текот на следните неколку минути. Можете да го прескокнете редот или да го проширите рачно

Надворешни врски[уреди]