Гентин

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гентин
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Гентин
Гентин се наоѓа во Германија
Гентин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Јериховер Ланд
Градски единици 8
Градоначалник Волфганг Бернике
Основни податоци
Површина 231 км2
Надм. височина 49 м
Население 14.808 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. JL
Пошт. бр. 39307
Повик. бр. 03933, 039342, 039346
Портал www.genthin.de
Местоположбата на град Гентин во рамките на округот Јериховер Ланд
Карта
Координати 52°24′00″ СГШ 12°10′00″ ИГД / 

Гентин (германски: Genthin) е град во округот Јериховер Ланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на Каналот Елба-Хафел, околу 50 километри североисточно од Магдебург и 27 километри западно од Бранденбург.

Гентин бил седиште на заедницата на општини Елба-Штреме-Финер. Ноќта на 21-22 декември 1939, железничка несреќа усмртил 278 лица; подигнат е споменик за жртвите во градот.

Споменик за жртвите во железничка несреќа.

Наводи[уреди]