Генадиј I Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Генадиј I Константинополски
Πατριάρχης Γεννάδιος Α΄
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Од 458
До 471
Претходник Анатолиј
Наследник Акакиј
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Генадиј I Константинополски (починал во 471 година) бил Патријарх на Константинопол во периодот од 458 до 471 година.

За патријарх дошол по смртта на Свети Анатолиј. Современик на Св. Маркијан (10 јануари) и на Св. Данило Столпник (11 декември). Во негово време бил основан манастирот наречен Студитски според римскиот сенатор Студиј. Сенаторот Студиј со благослов на Генадиј отишол во Цариград, му подигна црква на Св. Јован Предвесник и подигнал манастир при црквата. Бил многу кроток и воздржлив. Претседавал со помесниот собор во Константинопол, на кој била анатемисана симонијата во црквата[1].

Наводи[уреди]