Гварански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гварански јазици
Геог.
распростр.:
Аргентина, Боливија, Бразил, Парагвај
Класификација: туписки
Гранки:

Гваранските јазици сочинуваат јазична подгрупа од семејството на туписки јазици. Најпознат претставник од ова јазично смејство е гваранскиот јазик, кој е национален и официјален јазик во Парагвај.

Јазици[уреди]

Гваранскиот и каиваскиот се слабо разбирливи меѓу себе, додека гваранскиот и аческиот воопшто не се разбирливи.[1] Местоположбата во јазичната група за јазикот шета не е јасна.

Наводи[уреди]

  1. These varieties are all described as part of the Guarani macrolanguage by Ethnologue 16

Поврзано[уреди]