Гатис Смукулис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гатис Смукулис
Лични податоци
Цело име Гатис Смукулис
Роден 15 април 1987 (1987-04-15) (27 г.)
Валка, Латвија
Висина 1,85 м
Маса 77 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Катјуша
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2009–2010
2011
2012–
Аг2р-Ла Мондијал
ХТЦ-Хајроад
Тим Катјуша
Значајни победи
Национален хронометарски првак (2011, 2012, 2013)
Последна промена
19 јануари 2014

Гатис Смукулис (латвиски: Gatis Smukulis; р. 15 април 1987 во Валка, Латвија) — латвиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Катјуша.[1]

Достигнувања[уреди]

2005
1. Трофео Карлсберг (јуниор)
2006
 Латвија Друмски првак под 23 години
 Латвија Хронометарски првак под 23 години
2007
1. ГП Рига
1. Синтуро де л’Емпорда
2. Краен пласман ГП Тел
3. Етапа 2
2008
 Латвија Хронометарски првак под 23 години
1. Ле Букл ди Сид Ардеш
1. Трка околу Фландрија (под 23 години)
2011
1. Етапа 1 Волта а Каталуња
1. MaillotLetonia.PNG Национален хронометарски првак
2012
1. MaillotLetonia.PNG Национален хронометарски првак
2013
1. MaillotLetonia.PNG Национален хронометарски првак
2. Национално друмско првенство

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]