Галоибериски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во групата на галоиберсики јазици спаѓаат следните јазици:

Галоромански јазици[уреди]

Галоиталски јазици[уреди]

Галоретски јазици[уреди]

Окситанско-романски јазици[уреди]

Иберо-романски јазици[уреди]

Западни иберски јазици[уреди]

Астурско-леонска група[уреди]

Галициско-португалски јазици[уреди]

Шпански јазик[уреди]

Источни иберски јазици[уреди]

Наводи[уреди]