Вљубени и злобни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Вљубени и злобни
Жанр драма, теленовела
Создадена од Лилијана Абуд
Настапуваат Габи Еспино
Цезар Евора
Едит Гонзалес
Хелена Рохо
Сара Малдонадо
Најавна песна "Antes de que te vayas"
Земја на потекло Мексико
Јазик Шпански
Број на епизоди 120
Продукција
Изврш(ен/ни) продуцент(и) Салвадор Мехија Алехандро
Локаци(ја/и) Мексико Сити
Времетраење 45 минути
Емитување
Канал на емитување Канал2
Хронологија
Проследена од Опиени од љубов (2006–2007)
Официјална Веб-страница

Вљубени и злобни е романтична мексиканска теленовела. Серијата е снимена во Мексико, во текот на 2006 година, со 120 епизоди. Серијата во времето на прикажување во Мексико имаше една од најдобрата гледаност. Оваа теленовела е римејк на истоимената теленовела од Венецуела од 1991. Теленовелата Вљубени и злобни кај нас се емитуваше на Сител Телевизија. Вистинскиот превод на оваа теленовела е Светот на Ѕверките.

Синопсис[уреди]

Ова е приказна за Габриел и Демијан идентични браќа близнаци кои се раздвоени уште на раѓање и чиј животен пат е сосема различен. Габриел е одгледан во изобилство и богатство од страна на родителите кои го посвоиле. Демијан од друга страна живее во сиромаштија и навлегува во криминалот. Кога Демијан ќе дознае за удобноста во која живее Габриел неговиот ум ќе бид опседнат само со едно: одмазда. Но, животот на Габриел е далеку од добар, бидејќи поминува низ неколку трагедии, а сега е во брак со Јоселин. Сопругата на Демијан, Рехина, всушност го сакала Габриел, но нејзините родители не ја дозволиле нивната љубов. Демијан тврди дека Хуан Кристобал, всушност е син на Габриел. Хуан Кристобал и ќерката на Габриел, Паулина силно се вљубуваат и решаваат да се борат против лошата крв во нивните семејства. Семејството на Габриел ќе биде потресено и со доаѓањето на вонбрачната ќерка на Клементе, Марианхела. Но, од затвор излегува и Долорес.

Улоги[уреди]

Глумци Ликови
Габи Еспино Марианхела
Цезар Евора Габриел / Демијан
Едит Гонзалес Јоселин
Хелена Рохо Миријам
Сара Малдонадо Паулина
Себастијан Рули Хуан Кристобал
Мишел Вит Карен
Лаура Флорес Рехина
Кармен Салинас Канделарија
Ернесто Лагуардиа Леонардо

Вљубени и злобни на Балканот[уреди]

Македонија: Сител Телевизија
Србија: Пинк Телевизија
Босна и Херцеговина: Пинк БХ
Хрватска:НоваТВ
Словенија: ПОП ТВ
Бугарија: ТВ7
Црна Гора: Пинк М

Надворешни врски[уреди]