Волтер Хаусер Братејн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Волтер Хаусер Братејн
Walter Houser Brattain
Brattain.jpg
Волтер Хаусер Братејн
Роден февруари 10, 1902(1902-02-10)
Ксиамен, Чинг, Кина
Починал октомври 13, 1987(1987-10-13) (воз. 85 г.)
Сиетл, Вашингтон, САД
Националност Америкаско
Полиња Физика, Електронско инженерство
Установи Колеџ Витман
Лаборатории Бел
Образование Колеџ Витман
Универзитет на Орегон
Универзитет на Минесота
Докторски ментор Џон Тејт
Познат по Транзистор
Поважни награди Медал Стјуард Балантин (1952)
Нобелова награда за физика (1956)

Валтер Хаусер Братејн (англиски: Walter Houser Brattain 10 февруари 1902, Амој, Кина - 13 октомври 1987, Сиетл, Вашингтон, САД) — американски научник.

Неговите родители, кои биле Американци, го донеле во САД набрзо откако се родил. Откако се здобил со титулата доктор на филозофски науки од Универзитетот во Минесота, станал истражувач во лабораториите Бел во 1929 година. Со Џон Бардин и Вилијам Б. Шокли ја делел Нобеловата награда за физика во 1956 година за развојот на транзисторот и за истражувањето на својствата на полуспроводниците.

Поврзано[уреди]