Внатрешен Картли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Внатрешна Картли

შიდა ქართლის მხარე
Shida K'artlis mkhare

Georgia Shida Kartli map.png
General info
Рег. ISO 3166 код: GE-SK
Површина: 6,200 km²
Население: 314,000 (2002)
Адм. поделба: 1 град, 5 региони
Главен град: Гори
Губернатор: Михели Карели

Внатрешна Картли (груз. -შიდა ქართლი}}) е во регионот (Мхаре) во Грузија. Ги содржи следниве дистрикти: Гори, Каспи, Карели, Јава, Хашури.

Северниот дел од регионот, Јава дистриктот, и северните територии на Карели и Гори, (со вкупна површина од 1,393 km²) се контролирани од властите на самопрогласената република Јужна Осетија од 1992.


Надворешни врски[уреди]