Вистина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Оваа статија се однесува на вистина како однос во оценка на едно излагање. На пример, изјавата „Вистина е дека 3 е помало од 4“ е оценка на излагањето „3 е помало од 4“. Вистина е концепт од примарно значење во философија, наука, право и религија.

Види исто така објективност.