Винзор Мекеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Винзор Мекеј
Роден(а) Винзор Зеник Мекеј
септември 26, 1869(1869-09-26)[1]
Мичиген[1]
Починал(а) јули 26, 1934(1934-07-26) (на 64 год.)[1]
Бруклин, Њујорк[1]
Занимање аниматор, карикатурист
Деца Боб Мекеј
Родители Роберт Мекеј и Џенет Мурај Мекеј

Винзор Мекеј (26 септември, 1869 - 26 јуни, 1934) бил американски карикатурист и аниматор, најдобро познат по стрипот Малиот Немо.

Наводи[уреди]