Вимианзо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Вимианзо

Грб
Прекар(и): Вимианзо
Локација на Вимианзо во Галиција
Parroquias 14
Управа
 • Alcalde (Mayor) Alejandro Rodríguez Lema
Површина
 • Вкупна [[1 E+ 8_m²|188,13 км2]] (7,264 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно 8.475 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Вимианзо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 188.13 km², и население од 8,475 жители (2004).