Вилоу (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Вилоу (англиски: Willow) е американски филм во режија на Рон Хауард. Главните улоги ги толкуваат: Ворвик Дејвис, Џоан Вејли и Вал Килмер.

Содржина[уреди]

Во заробеништво на моќната кралица-волшебничка Бавморд се раѓа девојчето Елора, за која пророштвото кажува дека ќе го преземе престолот на кралицата. Затоа, Бавморд наредува да го убијат девојчето, но слугинката успева да ја спаси Елора, пуштајќи ја да плови по реката.[1]

Наводи[уреди]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 26.